Kodži Suzuki: Spirála (1995)

Jestli existuje hororová detektivní kniha, která je totálně bláznivá, ale přitom si zachovává pravidla své vlastní logiky, pak je to právě Spirála – druhý díl trilogie Kruh, Spirála a Smyčka.

Recenze

Způsob, jakým se Kodžimu podařilo rozvinout původní příběh, dalece překonává všechny meze. Ten chlap musel mít rozsáhlý poznámkový sešit a k tomu profily všech hlavních postav neustále před sebou, protože se nedopustil ani jediné chyby.

Motivace postav geniální. Akorát zápletka je trochu krkolomnější a složitá, protože jsou v ní věrohodně použity termíny genetické biologie. Když však na konci zjistíte, jak do sebe všechno krásně zapadá, řeknete si, jo, stálo to za to. Z „omáčky“ příběhu o viru a genech vyvrcholí eroticko-mysteriózní scénou, kterou si prostě musíte přečíst. Autor se nestydí.

Co je ještě lepší, k pochopení knihy vůbec nepotřebujete číst první díl, protože je zhruba uprostřed knihy zkoncentrován na deseti stránkách. Postavy jsou popsány již v prvním dílu.

Spoiler

Smutný patolog a soudní lékař Micuo Ando, geniální volba hlavní postavy, podepisuje žádost o rozchod. Od té doby, co se mu utopil syn Takanoro v moři a jemu zůstal pouze pramínek vlasů, který mu vytrhl, když se ho pokoušel zachránit, šel jejich vztah s manželkou z kopce. Neustále mu brečela do telefonu a nebyla schopná se s tím smířit.

Ten den pitvá asi třicetiletého Rjúdžiho, spolužáka z univerzity, který byl nalezen doma mrtev bez zjevných vnějších zranění. Po výslechu policií zjistí, že naposled s ním mluvila nádherná 22letá Mai Takanová – jeho studentka a milenka. Rjudži se totiž zabýval filozofií, matematikou a hlavně logikou. Když jí té noci zavolal domů, slyšela jen křik a sténání. Zmínila se o Kazukim Asawakovi, který jí poté telefonoval a vyptával se na nějakou videokazetu. To bylo nanejvýš podezřelé, a tak Ando pošle sarkom z tepny na analýzu k profesoru Šikovi, který je na nádorová onemocnění odborník.

Když ale zašívá Rjudžiho mrtvolu, všimne si něčeho divného. Pak tělo odváží a ze špatně zašitého kousku kůže vyčuhuje novinový růžek se šesti čísly (po vyjmutí orgánu se mrtvola vycpávala novinami). Nevzpomínal si, že by někdy tělo špatně zašil. Stále plný divného pocitu z pitevny se tím začne zabývat, až rozluští substituční šifrou slovo „ring“, protože kdysi s Rjudžim krátili čas vymýšlením šifer. Vzkaz Rjudžiho ze záhrobí?

Profesor Seki tělo také prohlédne a ze vředu v hrdle konstatuje příznak pravých neštovic. Mijašita, Andův spolužák z lékařské fakulty, analyzuje sarkom. Má DNA podobné zmutovaným neštovicím. Mijašita se zmíní o autonehodě a úmrtí ženy a malé dcerky jistého Kazujukiho Asawaki. To už Andovi něco říká – o tom jménu se totiž zmínila Mai.

Kazeta

Zjistí si okolnosti jejich smrti – obě měly sarkom také a zemřely na infarkt. Ze snímků z nehody jsou na podlaze vozu patrné dvě věci – textový procesor a videorekordér. Oběma jim vrtá hlavou, kam to jen Asawaki vezl. Každopádně zemřeli stejným způsobem jako Rjudži. Chce ty dva předměty získat – něco je divě. Prostě si Asawaki jen tak jede s manželkou v autě, otočí se, a najednou jsou oba mrtví. Pochopitelně nabourá.

Ando jede k Asawakovi pro více informací a cestou má příšernou paranoiu. Vidí hada a vzpomene si na jednoho, kterého jako malý kluk zahubil kamenem. Pověra říkala, že kdo zabije hada, je prokletý. Asawaki ale nemluví. Ten den si domluví na pátek schůzku s Mai, protože spolu ještě mluvili ohledně Rjudžiho úmrtí. Protože Ando neměl rok a půl milostný poměr, lehce se do ní zamiloval i přes svůj vyšší (35) věk. To je nyní jediná věc, k níž se může upřít a která ho drží při životě.

Mai večer ale na schůzku nedorazí. Pomáhala totiž Rjudžimu s vědeckou knihou o vztahu filozofie, matematiky a logiky. Zítra má odevzdat chybějící část. Jak se jí snaží usilovně domyslet, dostane se až k černé videokazetě v jeho věcech z bytu, kterou si vyzvedla u Rjudžiho rodičů. To by ji mohlo pomoci – třeba je tam nějaký výzkum. Dnes, v pátek, si ji pustila. Kdo četl Kruh, tak ví, co na ní bylo. Nesourodé abstraktní děsivé scény. Nedokázala to vypnout. Pak se vyzvracela a omdlela.

Ando se po nějaké době podíval do jejího bytu a někdo, nebo něco, tam bylo. Omnulo se mu to kolem kotníku a smálo se to, když si narazil hlavu v koupelně, kde pátral po Mai.

Přišla analýza viru ze sarkomu. Mijašita získal i rozbor krve Asawakiho a zjistil, že zmutoval a vypadá jako prsten, což je v angličtině ring. Děje se něco moc zlého.

Když Ando v pátek večer marně čeká na Mai, cestou domů se dostane na večírek studentů lékařství. Z něj zavolá matce Mai, jestli se něco nestalo. Ando pak poví Mijašitovi o rekordéru a textovém procesoru. Rekordér ho zaujal proto, že mu Mai řekla o tom, jak se jí Asawaki po Rjudžiho smrti vyptával na nějakou kazetu.

Opakování prvního dílu

Andovi kvůli známosti s Rjudžim zavolá reportér Jošin pro Daily News, který se v minulém dílu dozvěděl o kazetě, která do týdne zabije každého, kdo se na ní podívá. Naštěstí už neví o smrtelném viru. Našel spojitosti šesti úmrtí, všech z prvního dílu Kruhu – Tomoko Oišinová, neteř Šizu, Asawakiho ženy; Šizu Asawaková a jejich dcerka Joko Asawaková, oběti té nedávné dopravní nehody; Šúiči Iwata, Takehiko Nomi a haruko Cudžiová, kteří se s Tomoko podívali na kazetu jako první. Asawaki na to vypracoval článek, který je nejspíš v textovém procesoru.

Ando letí za příbuznými Asawakiho, kde po nehodě skončil, aby ho získal, což se mu podaří, a přečte si v něm příběh, který si prošel Asawaki v prvním díle. Když s Rjudžim vytáhli ze studně a důstojně pohřbili autorku mentálního videa s paranormálními schopnostmi, sadako Jamamurovou, které diváka jinak do týdne zabilo, mysleli si, že kletba pominula, ale ona nepominula. Z nějakého důvodu za týden nezemřel pouze Asawaki. Zkopíroval totiž video a pustil ho někomu dalšímu. Kazeta, která byla nejspíš v rekordéru, byla vyhozena, takže buď virus zemřel, nebo se adaptoval.

V naději receptu na záchranu ženy Šizu a dcery Tomoko pak odjel k jejím rodičům, aby se na video podívali. To se stalo. Obvolali nemocnice – do týdne stejně zemřeli a kazetový virus se pravděpodobně nerozšířil, protože byli staří a Šizu stejně zemřela při té autonehodě. Kazeta ztratila svá pravidla.

Mutace

O prodlouženém víkendu má Ando zase tušení, co by mohla znamenat jistá opakující se sekvence DNA viru. Je to šílené, že by se o to pokoušel, ale nakonec vyluští slovo „mutace“, což docela souvisí s virem pravých neštovic – jestliže se našel v těch tělech, pak musel zmutovat, aby přežil.

Znovu se staví i u Mai v bytě, která se už dva týdny neozvala, ale ze dveří vystoupí nějaká příšerně hezká žena. Sálá z ní strach, chlad a podivno. Má sluneční brýle. Sjedou výtahem dolů a on pak uteče. Jediné vysvětlení je, že šlo o Maiinu sestru.

Dalšího dne se mu na pitevnu dostane Mai. Prý zemřela na střeše opuštěného činžáku kousek od svého bytu a něco před smrtí porodila. Ando tam jde a cestou domů opět potká tu ženu z Maiina bytu. Je děsivá. V ruce drží kytky, které nese na místo, kde zemřela.

Další Mijašitova analýza DNA přinese novinku – rozbor krve Mai odhalil zmutovaný virus, který vypadá jako spermie. Věci se spojují. Virus mutuje. Kazeta v těle diváka vyvolá jeho množení. Mai nezemřela na sarkom. A Asawaki také ne. Možná se četbou Kruhu¸ jak se jmenoval Asawakiho článek, nakazili.

Když jede od Mijašity k sobě domů, spatří na nástupišti zase tu ženu. Pozve ji do baru a vyspí se s ní. Je velmi mladá a představí se jako Masako, sestra Mai. Skončí spolu v posteli. Další den mluví s Mijašim, který to nenechal plavat.

Totální vyvrcholení – ne, spíše hotové dějové porno děsu a krásy! (obsahuje rozuzlení)

Vypátral fotku sadako Jamamurové přes dramatický kroužek, kam jako mladší chodila a kde se projevovaly její paranormální schopnosti – té 19leté ženy, co těsně před smrtí stvořila mentální video. Když si Ando tu fotku vytiskne faxem, stojí přímo před ním – nahá, jen v kalhotkách, a zatraceně pěkná.

Sadako Jamamurová stojí přímo před ním. Dokonce si vzala fotku sebe sama a bedlivě si ji prohlížela. Ando seděl a tvářil se jako kluk, kterého matka kárá za špatné chování. To monstrum je přímo před ním a včera se s tím vyspal!

Hrozba si prohlíží svou vlastní podobu – jako kdyby se mutant díval na svoje vlastní rentgenové snímky a říkal si hele, to jsem přece já! Spojení děsu a erotiky, transformace genu z kazety do lůna Mai, která zrovna v den, kdy se na ní podívala, ovulovala, ji přivedlo znovu k životu. Ano, čtete dobře. Sadako povstala z mrtvých a jako nádherný přízrak se vyspala s „panem detektivem“. Spojení krásy a děsu naprosto geniální. Moment, kdy si Ando uvědomí podobnost těch osob – hej, vždyť jsem se s ní včera vyspal! – famózní. Ďábelská krása Sadako je na celém díle to nejlepší.

Apokalypsa

Ando omdlí, pak se probudí a uteče za Mijanošim. DNA viru obsahovalo i kousek lidského genomu, takže by se dalo říct, že se Sadako spojila s virem pravých neštovic, které shodou okolností měla, aby zachovala vlastní geny. Tenkrát ve studni se nechtěla pomstít celému světu zabijáckou kazetou – chtěla se vzkřísit. Vždyť byla mladá – teprve 19. Spojení umožnilo vlastně infikovat diváka částečkami jejího vlastního DNA formou viru, který se v těle oběti vyvolal.

Vir se tedy rozdělil na dvě větve. Kruh a Sadako. Mai a Asawakimu dávala Sadako genetické instrukce. Už jen představa, že něčí vědomí komunikuje na úrovni DNA, je dost šílená. Nechápu, že necítil autor stud takhle strange věc vůbec napsat. Rjudžimu také, proto přes vzkaz na novinovém papíře ve své mrtvole posunul běh dění tak, jak chtěl. Pomáhal Sadako a mohl s ní i komunikovat přímo v DNA, protože byl napaden jejím virem přes tu kazetu, do níž byl otisknutý její gen.

Větev Kruh jednoduše zabíjí a větev Sadako je schopná v případě, že je divák ovulující žena, opět zreprodukovat sama sebe, jako to udělala v případě Mai. Mai porodila na té střeše Sadako. Sadako se pak ukryla do Maiina bytu a za týden dorostla do věku, v němž zemřela.

Když se Ando a Mijaši vrátí do Andova bytu, nechala pro ně Sadako vševysvětlující vzkaz. Jen prý nechápe, jak to, že její vědomí kontinuálně pokračuje v nově narozeném těle a pamatuje si minulý život.

Nová Sadako je dokonalý hermafrodit, nejen úplný, protože původní Sadako, co umřela ve studni, trpěla nemocí, při níž má jak varlata, tak vaginu, ale geneticky je muž a není schopná se rozmnožit. Nyní se může množit sama. A chce po nich jednu maličkost – pomoc a mlčení včetně toho, že ji nebudou v ničem bránit. Její větev viru chce asi vyhladit lidstvo. Pokud neposlechnou, její paranormální schopnosti aktivují vir, co se do nich dostal četbou Kruhu. To už autor fakt přehání, ale baví mě to.

Epilog

Kruh je vydán knižně a jsou miliony nakažených lidí (díl Spirála vyšel pár let po prvním dílu Kruh, takže si autor zjevně a záměrně pohrával se vztahem svého díla ke skutečnosti – schizofrenická souvislost). Vyšel dokonce i film, kde Sadako hraje Sadako (chodila do dramatického kroužku, takže asi chtěla být herečkou 😊) a postará se o opětovnou moc kazety ve filmu. Nákaza se šíří všemi médii. Ovulující ženy začínají rodit jen a pouze další Sadako. Lze předpokládat, že takto biodiverzita klesne na nulu. Kdo je nepotřebný, toho virová větev zabije.

Sadako výměnou za spolupráci poskytla Mijašimu rezervní tělo, protože z jeho DNA dokázala zreprodukovat jeho samotného (a ještě ho, no věřte, nevěřte, porodit), a Andovi ztraceného syna z DNA pramínků vlasů. Rjudžiho také přivedla zpět mezi živé. „Kdyby mělo lidstvo zítra vyhynout nebo by měla přijít apokalypsa, koupil bych si lístky do první řady“ říkával. Možná pomáhal Sadako nejen proto, že byl jediná možná prospěšná oběť, přes kterou to mohlo dojít až k cíli, ale také proto, že „chtěl vidět vyhlazení lidstva z první řady“. První díl jeho povahu popisuje detailněji.

Logické problémy nakonec zalepí vakcína proti viru, kterou jim Rjudži podá.

Závěr

Tohle se rozhodně nedalo věrohodně zfilmovat. Způsob, jakým si Kodži hraje s fantazií, ale stále nepřekračuje pravidla svého vlastního vesmíru, je mistrný.

Myšlenka, že by zobrazení informace vyvolalo změny v těle nebo jednoduše pozměnilo okolí, není tak bláznivá myšlenka. Když sledujete horor, tak s sebou přece při bafacích scénách taky trhnete, i když to na obrazovce není skutečné 😊.

Tato knížka je jedna z mála, u nichž je obsah opravdu tak kvalitní a děsivý, jako napovídá obálka. Význam titulku je, myslím, jasný – spirála jako šroubovice DNA.

Zdroj obrázku: https://www.newhellfireclub.co.uk/fright-or-flight-horror-selection/revelation-bentley-little-horror-1st-edition-hb-9ydlt-nnyxc-ejdn2-btfte

Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..