Kodži Suzuki: Kruh (1991)

Kodži Suzuki: Kruh (1991)

Japonský detektivní horor, který nemá obdoby, a také předloha pro veleúspěšný film. To je Kruh, poměrně tenká knížečka s obrovským potenciálem – jedna z trilogie Kruh, Spirála, a Smyčka.

Recenze

Kruh staví na jednoduchém principu děsivé videokazety, po jejímž shlédnutí divák do týdne zemře. Vše se točí kolem dívky Sadako, kterou někdo zavraždil hozením do studny – klasická postava podle vzorce, krásná holka s paranormálními schopnostmi a bez kamarádek, naštvaná na celý svět. Dvojice hlavních hrdinů chytrý-hloupý nám už přijde také určité známá. Mechanismus videokazety je ale extrémně originální včetně „šíření nákazy“. Líbí se mi detektivní a naprosto logicky neprůstřelný přístup hlavních postav, které do poslední možné chvíle přemýšlejí racionálně. Připomíná mi Sherlocka Holmse nebo detektiva Dupina od Edgara Allana Poea a zároveň pohřbívá brakové konkurenty.

Jestli jste viděli americký film Kruh, tak kniha je zaprvé, což se dalo čekat, úplně jiná, a zadruhé lepší, delší, promyšlenější a bez logických děr.

Spoiler

Časoprostor: Japonsko, okolí Tokia

Hned v úvodu děje umírá sedmnáctiletá žákyně soukromé dívčí školy přesně týden poté, co viděla záhadné video na VHS kazetě. Ve stejný čas umírá za podivných okolností i devatenáctiletý motorkář. Svědkem jeho nehody je taxikář Kimura.

O měsíc později k němu shodou náhod nastoupí novinář Kazujuki Asakawa a vyslechne jeho historku, jak se motorkář v bezdůvodném děsu zřítil na zem a poškrábal mu lak. Vzápětí mu bleskne hlavou, že ve stejný den zemřela i neteř jeho ženy Šizu – Tomoko. Proto bere ženu a dcerku Joko a odjíždí k Šizině sestře na místo, kde Tomoko zemřela. Z počátku knihy japonská jména představovala pro orientaci v příběhu velký problém, ale někde v polovině se to zlomilo.

Asakawa chce o smrti dívky z úvodu vydat článek, ale šéfredaktor Oguri mu to kvůli osobnímu zaujetí pro smrt Tomoko a kvůli vlně okultismu, která před dvěma lety redakci zasáhla, nedovolí. Potřebuje víc důkazů než jen dva lidi, co zemřeli podobně. Pro způsob smrti zatím předpokládá, že oběti zabil nějaký podivný neviditelný virus (to se nakonec ukáže jako částečná pravda), protože na „čáry-máry“ nevěří.

Asakawa proto začíná pracovat jako detektiv. U Šiziny sestry, matky Tomoko, nenajde žádné důkazy kromě cizí legitimace do rekreačního střediska Pacifik, a tak se staví u Jošina, který psal článek o zabitém motorkáři, aby se dozvěděl víc.

Přes legitimaci a známosti na vyšších místech nakonec vypátrá další dva lidi, kteří zemřeli nejen stejným způsobem jako dívka v úvodu, ale dokonce i ve stejný čas. To jsou s Tomoko už čtyři oběti „srdečního infarktu“.

Středisko navštíví a na recepci si vyzvedne černou kazetu VHS. Je na ní sled trhavých, abstraktních a expresivních záběrů. Kostky, sopka, láva. Nekonečný křičící dav. Kostky. Láva. Mimino. Stařena, která cosi mumlá. Poraněný muž. Konec Asawakimu sděluje, že za týden zemře, pokud… Konec je přemazaný televizní reklamou. Kniha nedává žádný prostor pro spekulaci, protože Asawaki zjistí den vysílání reklamy. Nahráli ji tam oni – ty čtyři oběti. Pak zazvoní telefon jako potvrzení na druhém konci paranormálního světa.

Asawaki se okamžitě svěřuje kamarádovi z vysoké – Rjudžimu, technicky nadanému extrovertovi, filozofovi a sportovci, který se mu svěřil, když poprvé znásilnil jednu vysokoškolačku. Pomáhá mu analyzovat video u něj doma a stává se druhou figurkou hry o čas. Rjudži by si při zániku lidstva „koupil lístky do první řady“, takže je tím pravým pomocníkem, co se nebojí.

Následující dny pátrají po historii kazety a studují sopky. Zároveň se potvrzuje, že se jedná o tzv. mentální video, protože obrazovka nepostřehnutelně zčernává přesně v intervalech, v nichž

Na kazetu se při tom bohužel podívá i Asawakiho žena a malá Joko – okruh smrtelně ohrožených se rozrůstá.

Na základě poznatku o mentálním charakteru videa, co působí na všech pět smyslů, odjíždějí k památníků profesora Miury a prohledávají jeho odkaz – databázi lidí s paranormálními schopnostmi. Miura hledat tyto lidi tak, že mu měli nazpět poslat kazetu s mentálním otiskem. Nalézají složku Sadako Jamamurové.

Matka byla jasnovidka, ale před veřejností – když se snažil profesor Miura zabránit své diskreditaci – jí to nevyšlo. Měla uhodnout hozené kostky. Sadako je viděla naprosto jasně, ale nemohla nic dělat. Kostky z videa. Křičící dav – nedůvěřivé publikum toho experimentu. Její bratr zemřel ve čtyřech měsících. Mimino z videa a další emocionálně silný moment. Nakonec její matka spáchala sebevraždu skokem do jícnu sopky Mihara na ostrově, kde Sadako vyrůstala. Najednou všechno dává smysl – Rjudžiho totiž napadne, co se říká, když člověk umírá. Celý život vám proběhne přímo před očima. Video proto muselo být natočeno těsně před smrtí. Jinak Sadako byla klasicky člověk vyloučený ze společnosti a „divný“ i „oprávněně naštvaný na celý svět“.

Další indicie ale dlouho nemohou najít a čas stále běží. Systematické pátrání nakonec vede zpět k rekreačnímu centru Pacifik, kde kdysi stála léčebna, kde umíral Sadačin otec. Zkontaktují doktora Nagana, který ji léčil, a dostanou z něj, že Sadako znásilnil, protože byla velmi hezká, odhalil její tajemství a následkem paranormální manipulace donutil, aby ji hodil do studny, do níž se dívala, když ji napadl. Byl navíc nemocný, protože měl od pacientů chytil pravé neštovice. Studna se musí nacházet někde na pozemku centra. Sadako trpěla chorobou a měla obojí pohlavní orgány. A člověk ve studni přežije přesně sedm dní.

Studnu najdou a tělo vytáhnou, protože si myslí, že to byla podmínka pro přežití. Rjudži ale týden po prvním shlédnutí kazety zemře stejně záhadně, jako všechny předešlé oběti. Ještě není konec. Asawaki přežil, ale jeho ženě a dítěti stále tiká čas. Pak na to přijde – mrtvý Rjudži mu pošle do mysli slovo „reprodukce“. Asawaki otevře knihu o biologii přesně na stránce, kde to slovo je. Přežije ten, kdo kazetu zkopíruje a pustí někomu dalšímu.

Možná vznikne více než jen dvě kopie. Ale co se stane, když video uvidí všichni? Mohou ho shlédnout znovu, aby zachránili ostatní? Mohou kruh opakovat a udržovat tak hrozbu pod kontrolou, nebo to zahubí celé lidstvo? To nikdo neví, ale je to od Sadako celkem krutá pomsta.

Závěr

Doporučuji přečíst celou trilogii, a to nejlépe jedním dechem. Knihy naleznete na Uložto.

Zdroj obrázku: https://libros-gratis.com/ebooks/the-ring-koji-suzuki/

Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..