Problém spamu v prostředí blockchainu

Velké sociální sítě jako Facebook nebo Twitter se neustále potýkají se spamem a problémy řeší umělou inteligencí. Je jasné, že pokud by neexistovala pro sdílení a oblíbené „přidávání do přátel“ nebo jen pro odesílání větších souborů žádná hranice, jejich servery by zatížení jednoduše neunesly. Je ale blockchain dostatečně silná obrana?

Zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/lide/komentar-maji-politici-vyjimku-na-spamovani-volicu-pred-volbami_462146.html

Předpokládám, že rozumíte mechanismu blockchainu a těžení. Tento článek se zabývá konsensuálním mechanismem a řešení jeho decentralizačních slabin na příkladu spamu, zároveň je ale i lehkým úvodem do tzv. Proof of Stake konsensu.

Problém neovlivnitelnosti

Když problém zobecním, tak v sociálních systémech postavených na blockchainu (příklad Memo SV zde) může spamovat jen ten, kdo má dost peněz, protože každá zpráva nebo sdílení je forma datové transakce, která se stane po ověření těžaři součástí blockchainu. Je to ale dostatečná ochrana?

Problém PoW systémů tkví v tom, že nikdo organizované skupině těžařů nemůže zakázat pořídit si extrémně výkonné počítače a provést 51% útok na síť nebo si jednoduše vytěžit dostatek kryptoměny na spamování. To už není přímo v rukou uživatelů sítě.

Pokud si chceme tuto otázku pořádně zodpovědět, tak se musíme podívat na samotný konsensuální mechanismus. O spamu rozhodují ti, kteří mají více kryptoměny, protože si spam pak mohou dovolit. Účel konsensu je decentralizace účastníků sítě – nejčastěji pomocí PoW (Proof of Work – záruka práce, založeno na těžení).

Není spíše v rukou uživatelů a v jejich nejlepším zájmu decentralizaci podpořit, aby se spamování nedělo? Je. Ale problém PoW systémů tkví v tom, že nikdo organizované skupině těžařů nemůže zakázat pořídit si extrémně výkonné počítače a provést 51% útok na síť (nebo si jednoduše vytěžit dostatek kryptoměny na spamování). To už není přímo v rukou uživatelů sítě a kdokoliv si může nezávisle na nich „dokoupit moc“.

Proof of Stake

Lze nějakým způsobem udělat, aby uživatelé decentralizovaných sítí měli možnost ovlivnit vliv ostatních uživatelů přímo? Např. tím, že jim něco, co mají jen oni sami, neprodají? Ano, to lze. Říká se tomu Proof of Stake – záruka vkladu. Jde o relativně mladý konsensuální mechanismus, založený na ověřování od všech držitelů kryptoměny podle vlastněného množství. Sice to zní jako „bohatí bohatnou a chudí chudnou“, avšak když všechny mince efektivně decentralizujete mezi mnoho uživatelů, bude pekelně těžké si nahrabat větší sumu, obzvlášť, když prodejci budou vědět, že tím vzrůstá moc určitých uživatelů.

A to je přesně ono – PoS je v rukou uživatelů. Nikdo si nemůže koupit miliardu počítačů bokem a síť nezávisle poškodit. Zůstaňte se mnou, píšu extrémně zajímavý pětidílný seriál na toto téma.

Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..