Blockchain umožňuje trustless spojení mezi dvěma stranami. No a?

Hlavní výhoda blockchainu, tedy schopnost zprostředkovat obchod nebo smlouvu bez důvěry v druhou stranu i prostředníka, může některým lidem znít jako naprostá a zbytečná pitomost. K čemu to? Vždyť trocha důvěry nevadí. A hlavně – proč se všichni tváří, že je to naprosto revoluční?

Zdroj: https://www.christianunion.org/cu-today/1218-autonomy-is-not-the-freedom-we-need

Jednou větou – protože lidská důvěra už nestačí. Svět se globalizuje, existují mezinárodní firmy operující klidně na pěti kontinentech zároveň, ale hlavně tady proudí nesmírné množství informací, ať už se jedná o prostou komunikaci nebo přenos tajných firemních a průmyslových dat. Pokud by měli jejich důvěryhodnost krýt lidé, nikdy se neposuneme na úroveň dva – M2M ekonomiku. Ještě vám neřeknu, co to je.

Nová alokace zdrojů

Blockchain umožňuje chod ekonomiky založené na přenosu informace, nikoli pouze peněz. Peníze to pouze začaly. A co vlastně? Efektivní alokaci zdrojů. Lidských, továrních, výrobních, surovinových… Všech.

Peníze už jsme uměli efektivně převádět s příchodem internetového bankovnictví, ale co ostatní věci? Zobecním to – jak jsme zacházeli s jiným než s finančním vlastnictvím? Dost bídně. Šlechta, králové, konfiskace, krádeže aut, patentů, budov, neomezené poslední slovo Nejvyššího soudu, prakticky neomezená moc policie…

Efektivní alokace zdrojů stojí na konceptu vlastnictví. Vlastnictví je základem ekonomie (i ekonomiky a lidského jednání). Proč tedy blockchain umožnil chod ekonomiky, která je založená na přenosu informací? Protože informace v jeho podobě (kryptografické klíče, chytrý majetek, geniální elektronický podpis) znamenají, že vlastnit = vědět. A s tím už si informační technologie přece rozumí. Jestliže vědět znamená vlastnit, tak lze informační technologie použít k astronomicky efektivní alokaci majetku a zdrojů na zemi rychlostí internetového připojení. Lze dosáhnout maximální globalizace, konkurence, propojenosti trhu, zvětšení nabídky produktů atd.

Odstranění důvěry

Odstranění důvěry snižuje riziko selhání. Uložíte si peníze do banky a banka zkrachuje. Máte smůlu. Půjčíte známému peníze, ale on přestane splácet. Máte smůlu. Facebook vyhodnotí, že jste nebezpečný uživatel a zablokuje vám účet. Máte smůlu. Přijdete k soudu a proces přes všechnu snahu prohrajete, protože byl soudce podplacený. Máte smůlu. Zaplatíte si rekonstrukci domu, ale stavební firma náhle zmizí ze světa. Máte smůlu. A tak dále.

Navíc, ne vždy druhou stranu vůbec znáte nebo jste schopni ji ověřit, zda je dostatečně důvěryhodná. A i když to určíte, je důvěryhodnost extrémně relativní a nepřesná, protože nepodává prakticky žádnou záruku budoucího chování. V dnešním rychlém světě už nebude čas na ověřování. Každou sekundu probíhají transakce za miliony mezi nespočtem lidí. Pro ještě efektivnější ekonomiku není místo pro zdržování.

A proto je skvělé uzavřít chytrou smlouvu a mít jistotu, že bude za všech okolností dodržena. To je blockchain.

M2M

M2M ekonomika znamená machine-to-machine, tedy od stroje ke stroji. Jestliže dokážeme pomocí informačních technologií, tedy „strojů“, řídit vlastnictví, tak proč bychom nemohli to vlastnictví nechat stroje i řídit?

Stroj, který platí? Jako vážně?

Dlouho bylo nemyslitelné, aby platil stroj. Anebo naopak – dám příklad s taxíkem. Přijede k vám autonomní vozidlo a ani se nepohne, dokud mu nezaplatíte kryptoměnou. Má svou vlastní bitcoinovou peněženku, nelze ho hacknout na dálku, protože vše je ověřeno přes elektronický podpis, a ve všech bodech je jeho chování kryptograficky jištěno. Jak? Platbu kryptoměnou neobelstíte – nemůžete mu poslat falešný peníz. To prostě nelze.

Před deseti lety by se to řešilo snímáním bankovek od zákazníka, zda jsou pravé, což je oproti kryptografickému ověřování doba kamenná. Víte, kolik existuje možností podvodu v něčem tak fyzickém a hmatatelném, jako je bankovka? Nespočet. Ale k Bitcoinové peněžence pasuje podpis pouze od držitele soukromého klíče. Za všech okolností. Jednoznačně.

Zinteragovat stroje mezi sebou?

Když to zřetězíte a budete s informacemi trošku experimentovat, můžete tuto techniku nasadit úplně všude a zinteragovat stroje mezi sebou (počátek M2M ekonomiky). Zvýšíte tím bezpečnost, likviditu a usnadníte řízení. Z továrny vyjede součástka, ta se zamkne do bedny a od bedny se díky blockchainu poté přesouvá digitální vlastnictví na různé výrobní linky, které jsou oprávněny ji otevřít a součástku dále obrábět. Nebo pošta – vy zvolíte, jak se zásilka zakóduje, takže k jejímu obsahu nebude mít přístup ani personál. Maximálně bezpečné. Kdyby vás zajímalo, jak přesně to probíhá, počkejte si na článek o decentralizované ekonomice v praxi.

To nebylo před deseti lety absolutně možné! Bez šifrování musel všude stát člověk – u vykládání beden i u nakládání. Naprosto zbytečně i draze. Malá osobní poznámka – v kryptografii je budoucnost.

Vyšší likvidita

Bez důvěry je možné přesouvat mnohem cennější majetky. Pokud vezmeme v úvahu tzv. chytrý majetek, lze prodat několikapatrový dům bez právníka nebo nebezpečí současného dodržení smluvních podmínek (já dám dům, od peníze). Blockchain ukázal, že fyzická vzdálenost není žádnou překážkou.

Skutečně bez důvěry?

Už jste pravděpodobně slyšeli o nadpolovičním útoku těžařů, který umožňuje dvojité utrácení. Vždycky existuje riziko, ale blockchain je postaven tak, aby byli lidé motivováni systém nepoškozovat. Velmi detailně se na to podíváme v nadcházejících příspěvcích.

Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..