Koncept „zbraně“

„Já nevím, co je správná sociální teorie ani jestli je lepší demokracie než osvícenský absolutismus. Vím však, že pravda nestačí, a tak můžu udělat jednu věc – kryptograficky si ochránit soukromí a majetek, abych zvítězil nad hrubou silou a hrál si na svém pískovišti výhradně podle vlastních pravidel, která považuji za správná.“

Zdroj: https://www.esejfy.net/trezor-mtd-diplomat-35-e

Pouhá slova nějaké filosoficky založené teorie, i kdyby byla pravdivá, nezastaví potenciálního nepřítele, aby poškozoval naše vlastnická práva, resp. zvítězí vždy „ten nejsilnější“. Myslím, že největším problémem kritiky chování zločinců, vlády a tyranů, které považujeme za špatné, je fakt, že oni jsou „těmi silnějšími“ z nás obou – moudré řeči nikomu nepomůžou. Ale koncept „zbraně“ ano.

O co jde

Koncept „zbraně“ zní velmi radikálně, a proto jsem druhé slovo uvedl do uvozovek. Proč? Protože zbraň, kterou vám dnes představím, není násilná, ale přitom s ní kdokoli dokáže bojovat. Tato zbraň bude totiž sloužit k pasivnímu odporu vůči lidem, kteří mají větší moc a hrubou „sílu“ než vy.

Tato zbraň, vážení čtenáři, slouží primárně k ochraně před hrubou silou, ne k propagaci politických ideálů. Jak si to představit? Třeba tak, že vám někdo ukradne mobil, ale nedostane se dovnitř, protože je zašifrovaný.

Bezmocnost moudrých řečí

Jak nesouhlasit s někým, kdo má „sílu“?

Koncept „zbraně“, jak se za chvíli dozvíte, je praktická část. Někdo mi ukradne zlatou cihlu, ale má nůž. I kdybych měl pravdu s tím, že mi do ukradl, tak mi to vůbec nepomůže získat danou věc zpět. Morální normy jsou často v rozporu s praxí – ano, měl by mi to vrátit, protože to ukradl, ale on má sílu v podobě nože, takže mám prakticky smůlu.

Pozor! Kryptografie. Odolné vůči politice, násilí, totalitě a nejasnostem.

Koncept „zbraně“ spočívá v tom, že použijete kryptografii k ochraně před hrubou silou a k tomu, abyste si bezvýhradně vydobyli vlastnické právo. Pak vám zloděj jednoduše nic neukradne stejně tak, jako nikdo nepřečte zašifrovanou zprávu, i kdyby disponoval sebevětší hrubou silou. Zkrátka, proti kryptografii nemá násilí šanci, a proto je proti němu nejlepší zbraní. Kryptografie je totiž způsob, jak s ním nesouhlasit, a přitom ho nepoužít.

Oblast neomezené svobody

Kryptografie je věda zabývající se šifrováním. Jde o dokonalou zbraň proti násilí, protože šifry nelze obejít stejně tak, jako nejde hacknout blockchain, i kdybyste měli celou armádu.

Ale proč vůbec něco utajovat? To dělají přece jen zločinci, ne? Kdo viděl na Netflixu film Anon, tak si odpoví. Lidé soukromí potřebují. Je zde však ještě jeden závažnější důvod, proč utajovat. Čím více informací o vás někdo má, tím větší moc nad vámi má.

Jsme proto nejsvobodnější tam, kam nikdo nemůže, resp. kde o nás nic neví. Čím více věcí utajíme, tím jsme svobodnější. A ano, dá se toho i zneužít. V kontextu s tématem článku nám ale kryptografie umožňuje vytvořit svět, který nezničí ani hrubá síla.

Bitcoin, Ethereum a jeho samovymahatelné smlouvy, chytrý majetek, decentralizované firmy, blockchain sharing… To všechno je odolné. Možná bych mohl i říct, že už nezvítězí ten silnější.

Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..