Ivo Toman: Tajemství vnitřní mluvy

Navazuje na knihu Debordelizace hlavy, ale podává hlubší vysvětlení a praktické návody na změnu vědomého myšlení. Opět rozebírá úspěšné lidi a trochu poodhaluje cestu k bohatství, jak už to u knížek osobního rozvoje bývá (nejvíce chceme přibližně toto: krásnou ženu, finanční nezávislost a životní naplnění).

Zdroj: https://www.gorila.sk/detail/58704/Uspesna-sebemanipulace-Ivo-Toman-CZ

Část o lepším myšlení

Jste produkty svých myšlenek. Mnoho lidí se domnívá, že je tomu naopak, a pak s tím nechtějí a nemohou nic dělat. Tvořte si barevné představy o blízké budoucnosti a uspějete. Mozek vnímá jen vizuální představy. Zápory na něj neplatí. Chci být první v běžeckém maratónu. Vidím se, jak běžím na prvním místě a dostávám medaili. Oproti tomu „nechci to zkazit“: Vidím, jak zaspím na startu, jak mě zmáhá únava atd.

Jasný cíl

Proto je důležité mít v životě jasný cíl – to, co si máte představit. Když ho nemáte, jak víte, že jdete správnou cestou? Je to šílené. Takový člověk není nikdy spokojený, protože neví, co chce, a co ho spokojeným udělá. Je to jako chození po bludišti s mnoha východy. Všechny jsou daleko, ale když pravidelně měníte směr, jsou naprosto nedosažitelné.

Je to jako chození po bludišti s mnoha východy. Všechny jsou daleko, ale když pravidelně měníte směr, jsou naprosto nedosažitelné.

Můžete podobný úkol řešit hodinu nebo týden. O času tady rozhoduje vaše koncentrace. K = |E|*(N + V)*P. Koncentrace je velikost kladné nebo záporné emoce krát součet návyku a vůle to celé vynásobené příznivými podmínkami. Návyk je vzorec myšlení. Jedna z veličin v závorce musí být vysoká. Když máte zažitý správný vzorec myšlení, nemusíte vyvíjet příliš velkou vůli a naopak (př. první zavazování tkaniček v životě & zavazování tkaniček ve třiceti).

Část o bohatém myšlení

K základu patří vaše motivace být bohatý. 70 % bohatých lidí se narodilo v chudobě, takže mělo silnější a jasnější motivaci stát se bohatými (př. J. K. Rowlingová). Vytvořte si obdobně silnou motivaci.

Na vaší cestě za bohatstvím budou překážky. Budete často a tvrdě selhávat, proto musíte umět snášet prohru. Můžete být finančně vzdělaní, jak chcete, ale bez téhle vlastnosti nedokážete zhola nic. Čím víc pokusů, tím větší pravděpodobnost úspěchu. Zkrátka jednou musíte zvítězit.

Když něco neděláte naplno („ono to snad vyjde“), tak ono to většinou nevyjde, protože omezujete své nasazení a příliš počítáte s prohrou. Zkusíte napsat a prodat knihu. Po sebemenší překážce ztroskotáte a vzdáte to – vždyť „ono to nevyšlo“. Nebojte se prohry (vizte minulou Tomanovu knihu Debordelizace hlavy) a ano – počítejte jen s výhrou. Pak budou neúspěchy směšné, protože víte, že celá věc stejně vyjde.

Velká výzva

Velký cíl je ale třeba rozdělit na menší části, jinak vyhoříte, protože uvidíte všechny překážky naráz. U vydání knihy třeba stovky hodin psaní, zajištění autorských práv, korekce, nezájem a kritika. Přitom vítězství – úspěšné vydání knihy – se pro vás stalo jediným příjemným cílem. To nestačí. Hoříte touhou po častých – třeba menších, ale častých – vítězstvích. Podívejte se – já třeba píšu blog a taky nevydávám dlouhé články naráz, ale nejlépe kousek každý den.

Výběr námahy

O co ale bojovat a kde chtít zvítězit? Víte, jaký je rozdíl mezi stejně kvalitním vášnivým chudým a vášnivým bohatým architektem? Jeden staví úchvatné řadové domky, zatímco druhý staví Eiffelovu věž. Dělá pořádně jen to, kde se mu ta námaha, důslednost a talent vrátí.

Dělá pořádně jen to, kde se mu ta námaha, důslednost a talent vrátí.

Lidé tvrdí, že je žádné rozumné nápady na zbohatnutí nenapadají. Napadají – ale oni si je nepíšou a zapomenou na ně, nebo nejednají hned a emoce (počáteční nadšení) z výše uvedeného vzorce vyprchají a řetězově ovlivní koncentraci tak, že toho nechají. Mrhají obrovskou energií, kterou jejich mozek disponuje. Účinnost denního přemyšlení = počet zaznamenaných nápadů. Dělat věci jinak je základ úspěchu, takže se vám hodí každý nápad.

Když vznikne boháč

Co se stane, když vznikne boháč? Vznikne také neuvěřitelně mnoho volného času. Opravdu bohatý člověk ho má nejvíce. Když bohatí už jste a neprahnete po ovládnutí svojí duše penězi, položte si otázku, jestli byste si udrželi dosavadní životní standard, kdybyste teď přestali pracovat. Pokud ano, ale vy stejně pořád pracujete – nechte toho, jinak bohatí doslova nebudete nikdy, i kdybyste brali 1 milion dolarů denně.

Manuál závěrem

Na závěr říkám, že manuálně ještě nikdo nikdy nezbohatl. Až budete stát díky nemanuální práci na vrcholu, můžete provádět vaše koníčky, jimiž manuální práce často jsou. Nebudete životní oběť těchto prací. Vždyť není možné je dělat pořád – mají sloužit jen pro vaše potěšení.

Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..