Ivo Toman: Debordelizace hlavy

Ivo Toman patří mezi nejbohatší české podnikatele. Vlastní společnost Taxus Learning, vydávající učebnice angličtiny. Je zdravotně postižen a trpí tourettovým syndromem (nevyléčitelnými tiky ze stresu). Vede kurzy motivace po celém světě. Zadlužil se, neplatil daně, opíjel se, ale všechno nakonec zvládl. Dluhy ho vedly k hledání způsobu, jak vydělat hodně peněz. Málem skončil pod mostem, nebýt setkání se spolužákem, který měl spálený obličej od hořícího kyanidového lepidla. Ten spolužák totiž navzdory své ohyzdnosti chodil s nejhezčí dívkou ze školy. To Tomanovi otevřelo oči a přišel na to, že jeho veškerý neúspěch je pouze a jen v jeho mysli. Napsal o tom knihu, jejíž obsah nyní vysvětlím a stručně řeknu to, co řekl on ve dvě stě padesáti stránkách.

Zdroj: https://www.databazeknih.cz/knihy/debordelizace-hlavy-57148?c=all

Koncentrace

Základem je, že myšlenky nás musí formovat už jen kvůli obrovské energii, kterou spotřebují. Denně jich vám totiž hlavou projde na 25 000 – 50 000. Na co vědomě myslíme, přechází do podvědomí a dále zaměstnává největší část mozku. Podvědomí bere všechno z vědomí za skutečné! Způsob, jak o sobě smýšlíte, ovlivňuje, jak nás vnímají druzí. Náš názor o nás samotných sem putuje a ovlivňuje vaše chování. Toman byl ve svých myšlenkách ohyzdný a odtažitý, a proto nemohl okouzlit nikoho. Použijte to ve svůj prospěch. Když na něco vědomě myslíte, nemůžete zároveň myslet na nic jiného –tak z hlavy krásně dostanete všechno špatné. Nakonec zjistíte, že štěstí nezávisí na vnějších podmínkách, ale na tom, co rozhodnete, aby udělalo vaši mysl šťastnou.

Když myšlenky správně urovnáte a zjednodušíte, bude i váš život bez chaosu, nejistoty a složitých problémů. Nudíte se? Nebo myslíte na více věcí najednou? Hlavou vám proudí obrovské množství neusměrněných myšlenek a cítíte se unavení. Nepokládáte svému podvědomí dostatečně konkrétní otázky (úlohy) a podněty. Pokud ale myslíte celou svou kapacitou na jedinou věc, jste svěží. Soustředíte se jen na své myšlenky. Vytrvalá činnost neznamená úspěch. Připojte koncentraci celé mysli a sklidíte úspěch ihned – v praxi pracovat 25 let neznamená většinou nic, protože to není koncentrovaná činnost. Povede-li se vám to, budete tím tak příjemně pohlceni, že ztratíte pojem o čase. Zapojíte aktivně podvědomí a chvíli nebudete vědět, že jste. Pište si svoje myšlenky na papír. Získáte odstup od toho, co se vám honí v hlavě. Řešte jen věci, které ovlivníte – ubydou vám starosti. Udělejte cokoliv hned. Pak vás stihne napadnout ještě spousta věcí později. A nemusíte na to neustále myslet!

Přehlcenost informacemi a zaměření na cíl

Jednoduché a dynamické myšlení je základ veškerého úspěchu. Nic složitého a intelektuálního, jak se někteří z nás domnívají. Oblíbené dogma neúspěšných lidí tvrdí, čím více informací, tím kvalitnější rozhodnutí. Ne. Tím vyšší jistota a menší strach ze špatného rozhodnutí. S kvalitou to vůbec nesouvisí! Nemusíte vědět všechno, ale jen to, co nevědí ostatní, a co má opravdu význam. Jinak to nepochopíte a úspěšný člověk vám opravdu přijde intelektuálně jinde. Nevíte, jak to udělal, a tak nesmyslně domýšlíte něco složitého.

Ale vy přece vždy hledáte nejjednodušší cestu ke konkrétnímu cíli. Ve škole jsou cílem dobré známky, a tak se naučíte psát taháky. Rozhovory na jazyky ve škole umíte nazpaměť – je to nejlehčí, i když třeba nevnímáte významy naučených vět. V práci máte cíl zůstat minimálně po pracovní dobu, a abyste to vydrželi, uděláte jen tolik práce, aby vás nevyhodili. Úspěšní lidé to nedělají jinak, jen mají odlišné cíle. Následující příběh krásně ilustruje souboj zahlcenosti proti selskému rozumu v kombinaci se základními poznatky v oboru.

V devadesátých letech proběhla počítačová simulace bitvy. Jedno vojsko mělo vypracovanou detailní analýzu předpokládaných tahů soupeře. Ten ale jednal příliš „jednoduše“ a žádnou analýzu neprováděl. Prostě jen zaútočil na slabé místo celým svým vojskem a vyhrál. Poté ho vyměnili za „inteligentnějšího“. Chápete? Nevyhraje „nejchytřejší“! Je to proto, že nejvíce důležitých a praktických informací máte při řešení úkolu, ne před ním. Proto konejte a konejte. Nebádejte. Znáte to – něco si dopředu a důkladně promyslíte, ale když to začnete opravdu dělat, je všechno úplně jinak.

Proces učení

Jak ale získat z kvanta informací to opravdu podstatné, co ostatní lidé nevidí? Dám vám otázku. Jak se učíte? Berete základy, zahltíte se vědomostmi a poté mezi nimi naleznete zjednodušení, které používáte třeba v práci. Každý proces učení proběhne třemi fázemi: primitivní poznatky, nezvladatelné množství informací a fáze zjednodušení (stejné množství informací, jako na začátku). Takže se zahlťte a zjednodušujte. Snažte se chápat kousek po kousku. Hledejte návaznosti. Dělejte si v hlavě balíčky. Zmenšujte chaos. Podívejte – na burze mají k velkému množství informací přístup všichni. Málokdo jim ale porozumí a udělá správné rozhodnutí. Kdo prostě nezjednoduší, pluje mu hlavou příliš mnoho myšlenek a nedávají komplexní smysl, se kterým se dá pracovat!

Dilemata

Doteď byla kniha spíše o logické stránce úspěšné mysli. Co ale emoční část? Začnu dilematy, která zbytečně zatěžují naši mysl – krásný příklad toho, co emoce svedou. Potřebujete jít dál, ale nemůžete. Tak sepište svoje základní hodnoty (na čem vám nejvíc záleží). Dilema totiž vzniká rozporem emocí s logikou. To, na čem vám nejvíc záleží, je vždy emoční. Nevíte kudy kam? Jednejte v souladu s těmito hodnotami a budete se cítit lépe. Jinak vás to bude hlodat pořád. Emoce řídí mozek. Jeho emoční část je totiž nejstarší. Naštvete se, a až poté hledáte logický důvod, proč jste se naštvali. Uspokojeni nebudete po logicky správném rozhodnutí, ale po emočně správném rozhodnutí (př. rozvod). Dělejte, co vás baví, ne to, kde nejvíc vyděláte. Buďte na lidi příjemní, jinak jim nic logicky nevysvětlíte, protože emoce nad nimi zvítězí.

Soud hlavy

Teď vám povím, že i talent lze popsat jako úspěšný vzorec myšlení. Posouvá nás dál, protože bolest a neúspěch vnímáme jinak – ne tak devastujícím způsobem, jako obyčejný člověk. Nepřestaneme, pokud neuspějeme. Když se někomu zdá aktuální neúspěch nepřekonatelný, neexistuje fyzická překážka, proč nepokračovat. On sám situaci vyhodnotí katastrofálně. Všechno je jen v jeho hlavě. Protože překonávání neúspěchů neodmyslitelně patří k posouvání se dál, považuji styl myšlení za základ jakéhokoli úspěchu.

Tato kniha je vlastně na úspěch základní recept. Nezapomeňte – svět není spravedlivý. Dobro a zlo dle boha je jednou relativní možností – jde o naše chování k živé přírodě a ostatním lidem z jejich strany. Spravedlivý podíl na tomto světě si vydobudete jen vy sami. Není to skvělé? Váš osud je plně ve Vašich rukou. Není na nikom závislý. Na to vždy pamatujte.

Shrnutí

  • Myšlenky nás musí formovat už jen kvůli obrovské energii, kterou spotřebují.
  • Pokud budete myšlenky soustředit do jednoho bodu, bude jejich energie nezměrná.
  • Na co vědomě myslíme, přechází do podvědomí a dále zaměstnává největší část mozku. Podvědomí bere všechno z vědomí za skutečné.
  • Řešte jen věci, které ovlivníte – ubydou vám starosti a přibyde energie.
  • Udělejte cokoliv hned. Pak vás stihne napadnout ještě spousta věcí později. A nemusíte na to neustále myslet a dělat si v hlavě bordel.
  • Každý proces učení proběhne třemi fázemi: primitivní poznatky, nezvladatelné množství informací a fáze zjednodušení, kdy máte stejné množství informací jako na začátku.

Tak o tom byla Debordelizace hlavy. Víc zkoncentrovat už to nešlo. Doufám, že jsem vám ušetřil mnoho hodin čtení, protože motivačních knížek i knížek o osobním rozvoji jsou mraky a rozhodně není čas si je přečíst všechny a zjistit, které jsou dobré a které brakové.

Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..