Vladimír Nabokov: Lolita

Konečně je zde dlouho slibovaná Lolita. Kontroverzní román z počátku postmodernismu o milostném příběhu úspěšného pedofila, líčící extáze a dekadenci deviantního vzatu dcery, milenky a partnerky a jejího ctitele, skrytého pod róbou slušnosti a zdvořilosti.

Zdroj: https://www.amazon.com/Lolita-Vladimir-Nabokov/dp/0679723161

Základní údaje

Psychologický román. Vydáno 1955.

Prvotní inspirací v době, kdy byl v Paříži s těžkým záchvatem mezižeberních bolestí kvůli poruše nervu upoután na nemocniční lůžko, je podle doslovu novinový článek o kreslícím šimpanzovi. Hlavní postavy se jmenovaly jinak a dílo byla jen třicet stránek dlouhá povídka. Při závěrečném čtení však nebyl spokojen, rukopis zničil a Lolitu napsal až o devět let později.

Časoprostor

Děj začíná v roce 1947 a končí v r. 1952. „Autor“ Humbert Humbert píše knihu až tři roky po všech událostech (resp. odsouzení).

Začátek Francie, poté výhradně Spojené státy.

Téma

Tabuizované. Sexuální vztah dospělého muže s mladou dívkou, úskalí takového vztahu (otec-milenec, a ještě k tomu dospělý – patologické; absence životního vzoru a pevné ruky – absurdní situace, protože se na ni nedokáže zlobit; absurdní žárlivost; žádná láska ze strany Lolity atd.), neporozumění (s čím by se s ní asi bavil, když je intelektuál a jí je 13), život ve strachu z prozrazení a vyrovnávání se s deviací.

Zobrazení morálky tehdejší mládeže.

Postavy

Humbert Humbert

Pedofil a čtyřicetiletý introvertní profesor-krasavec. I to jméno zdůrazňuje určitou deviaci. Léčil se v sanatoriu, ale nikdy nenechal psychiatry nahlédnout do jeho skutečných sexuálních potíží. Intelektuál a žárlivý majetník.

V dětství se zamiloval do Annabel, která zemřela na Tyfus, a to mu poškodilo milostný svět. V Charlotě si násilím představil určité Annabeliny prvky, ale vysvobození našel až u Lolity, resp. nové Annabel. Jeho intelekt spolu s deviací tvoří zvláštní nevinnou postavu.

Lolita (Dolores Hazeová)

Třináctiletá holka. Matka k ní chová zvláštní lásku a neustále jí za něco nadává. Lolita je zhýralý typ dívenky, která svádí může, a ještě ani neví, co je to sex. Bohužel, jak stárne, tak se z ní stává divoký zvrhlý vulgární manipulativní spratek bez ohledu na Humbertovo líčení (a Humbert už jí nezajímá).

Charlota Hazeová

Matka Lolity. Popisována jako nepříliš hezká žena s rádoby cudnými kapřími rty. I její jméno zní těžkopádně a tučně.

Claire Quilty

Významný dramatik a režisér pornografických filmů. Únosce Lolity.

Děj

Kniha je rozdělena na dvě části, před Lo a s Lo.

První část

Francouzský spisovatel Humbert Humbert píše ve vězení knihu o své celoživotní posedlosti malými děvčátky (nazývá je nymfičkami). Líčí své pocity i nemožnost se úchylky úplně zbavit. Jeho deviace začala smrtí mladé holky jménem Annabel, která ho poznamenala na celý život. Od té doby se snaží hledat její podobu v každé dívce, aby ji mohl získat zpátky. Jde o čistě osobní záležitost, protože hledá její rysy, které samy o sobě nesou význam pouze pro něj.

V dospělosti pak zažívá krátkodobý vztah s prostitutkou, jež ho ale nenaplňuje. Aby u společnosti nevypadal divně, tak se jako normální muž ožení s Valerií. Po čase v ní ale rozhodně nespatřuje půvaby malé holčičky a líčí ji spíše jako rozkydlou nánu. Není divu, že si najde po čase milence, ruského taxikáře, a opustí ho za velmi vypjaté situace.

V roce 1947 odjíždí kvůli literárně-teoretické práci do New Yorku, kde končí v sanatoriu, protože je obklopen mladými nepřístupnými nymfičkami. Nevyléčí ho jednak kvůli jeho neschopnosti odhalit vlastní problémy vědeckým neempatickým pracovníkům, a jednak proto, že to nejde.

Odjíždí do Ramsdale (fiktivní americké město) v Nové Anglii na nabídku ubytování od známého. Dům vypadá příšerně, ale jakmile spatří Lolitu, přijímá. Lolita mu silně připomíná Annabel, ale to jí podle všeho nikdy neřekne. Zamilovanost musí před vdovou (vdovou proto, aby vše pasovalo a ona byla jediným článkem bránícím Humbertovu plánu) Charlotou, Lolitinou matkou, bedlivě tajit. Z vodotrysku pocitů začíná psát deník, kde ji ošklivě uráží.

Charlota se k Lolitě chová hrubě, což je předzvěst jejího budoucího spratkovského chování a vzdoru autoritám. Chce od ní mít na delší dobu pokoj, a tak ji posílá do letního Tábora Q se morálně napravit navzdory Humberovým námitkám. Humberta při tom zaskočí milostným dopisem, vystavujícím ho situaci „buď, anebo“. Buď okamžitě odjede, nebo se s ní ožení. Nastalá situace je pro Humberta nanejvýš příznivá a čtenář doslova cítí jeho vzrušující podlost a náznak budoucího „incestního“ vztahu.

„Po chvíli jsem dopis zničil a vrátil se do svého pokoje: přemítal jsem, pročesával rukou vlasy, upravoval své purpurové roucho, sténal přes zaťaté zuby, a tu najednou – Najednou, pánové porotci, jsem cítil, jak se nade mnou rozednívá úšklebek jako vystřižený z Dostojevského (stejným šklebem, který zkřivil má ústa), jako vzdálené a strašné slunce. Představil jsem si (v podmínkách nové a dokonalé viditelnosti) všechnu případnou něhu, jíž by manžel její matky byl schopen svoji Lolitu zahrnout.“

Po svatbě rodinu řídí Charlota. Chce Lolitu poslat do internátní školy, což je pro Humberta jako smrt, a tak začne plánovat, jak by ji čistě zabil. „Nikdo nedokáže spáchat dokonalou vraždu, nikdo kromě náhody.“ Autor Charlotu elegantně odstraní ze scény a začne líčit společný život Lolity a Humberta. Dolores totiž přejede auto ve chvíli, kdy jde rozeslat dopisy, které by všechno vynesly napovrch. Tomu předchází scéna, kde Charlota objeví Humbertův deník.

Teď má Humbert scénu vyklizenou. Vyzvedává Lolitu z letního tábora, ale v Ramsdale zůstává, i když už nikoliv v Charlottinném domě, ale v hotelu, aby nevzbudil podezření. Zde poprvé potkává Claira Quiltyho. Když chce Lolitu pohlavně zneužít, používá k tomu velmi humánní metodu uspávacích prášků. Ty ale nezapůsobí, a nakonec Humberta svádí Lolita, protože na táboře získala zkušenosti.

Druhá část

Lolita je konfrontována se skutečností, že matka zemřela a že Humbert je nyní jejím otcem. Ze strachu před zákonem cestují v autě po celé Americe. Vztah se mění a sex vykupuje otcovské povolenky. Další zvláštní věcí je jeho nesnesitelná žárlivost – jako otec/milenec ji v podstatě sexuálně vydírá, ale zároveň je do ní šíleně zamilován, což velmi narušuje její dětství, protože Lolitě koupí všechno, o co si řekne. Může s ním manipulovat jako dospělá žena, ale protože je ještě dítě, tak jsou její přání zničující.

Když Lolita jeví známky, že by ho mohla opustit z peněz, které dostává, Humbert jí vyhrožuje polepšovnou. Nikdy však k podmanění nepoužije násilí. Lolita se mu nebrání, spíš se jí sex líbí, ale bere ho pouze jako dětskou hru. Nic není tak růžové, jak si původně představoval.

Po roce kočovného života zůstávají v jenom městě, kde Humbert koupí dům. Jeho práce mi však zůstává záhadou – jak moc je bohatý? To má našetřeno tolik peněz? O jeho pracovním životě nepadne v této části ani slovo.

Humbert projevuje chování jako despotický otec a zakazuje jí styky s kamarády. Další absurdní úskalí vztahu 40-14. Účast Lolity ve školní divadelní hře přiláká zájem Claira Quiltyho, avšak Humbert ještě nic netuší.

Po příšerné hádce odjíždějí na západ a Humberta neustále pronásleduje stihomam, že mu někdo chce Lolitu vzít. Podezřívá Lolitu z plánování útěku. Vztah nabírá už velmi nezdravých a chladných rozměrů. Jak Humbert shrne na konci knihy, byl pro Lolitu skutečně jen kus naběhlého svalu, protože ona za celou tu dobu neprojevila ani kousek opravdové něhy („Pevně rozhodl přehlížet to, co jsem nemohl nevnímat, totiž skutečnost, že pro ni nejsem ani její milý, ani idol, kamarád, dokonce ani ne člověk, jenom dvě oči (expresionismus) a kus naběhlého svalu.“).

Když jsou jednou ubytováni v horském městečku, Lolita onemocní a z nemocnice ji unese „její strýc“. Tři roky beznadějného stopování a soukromých detektivů uvrhají Humberta do stavů ničivé melancholie.

Usidluje se v New Yourku a žije s Ritou, dokud nenajde ve schránce dopis od Lolity, v němž ho žádá o peníze. To vyjadřuje její morální zhýralost navzdory všem půvabům a odsuzuje jí to jako ubohou mladou delikventku. Vše ještě stupňuje fakt, že je vdaná, těhotná, sedmnáctiletá a ve společnosti špinavců. Humbert se jejího těhotenství odporně štítí.

Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..