Smlouvy, teorie vlastnictví a elektronický podpis v širších souvislostech #5: Odhalené heslo, násilí a shrnutí

Je na řadě závěrečný díl. Dnes trochu zabrousíme do filosofie v otázce násilí a vlastnictví, ale především shrneme, o čem jsme v celém seriálu mluvili.

Zdroj: https://www.vectorstock.com/royalty-free-vector/tug-of-war-vector-20384452

Obsah seriálu

 1. Jak zjistím, že mi něco patří
 2. Laik
 3. Distance a čas
 4. Absolutní vlastnictví
 5. Využitelnost majetku
 6. Proč vyjmout morálku
 7. Filosofové ve věci teorie vlastnictví
  • Hans-Hermann Hoppe
  • John Locke
  • Murray Newton Rothbard
  • Nicholas Szabo
 8. Chytré smlouvy
  • Chytrý majetek
  • DAO
  • Blockchain
  • Problém trakce
   • Důkazy – Ježíš a počasí
  • Likvidita chytrého majetku
 9. Monumentální posun v chápání
 10. Závěr

8. 6 Likvidita chytrého majetku

Zasněte se. Zastupuje-li vlastnictví informace, pak vzniká zcela nový a rychlejší svět, kde stiskem pár tlačítek převedete vlastnictví teoreticky libovolného majetku za dobu kratší než mrknutí oka. Nejvíce to pocítíte u nemovitostí.

Bez chytrých kontraktů by bylo třeba spousty papírování od úřadů a pomalého přesouvání tradičních fiat peněz (peněz s nuceným oběhem), které vede ke zdržení a k prostému vložení prakticky slepé důvěry ve třetí stranu.

8. 6. 1 Smlouvy

Lze podobným způsobem vymáhat i smlouvy? Pojištění, prodej, pronájem, půjčka? Ano. Programátoři jsou zatím schopni lépe integrovat ty dohody, které se týkají peněz, ale je pouze otázka času, až zaintegrují i tak složitou smlouvu jako záruka na zboží nebo obchodní věrnost na vymezenou dobu. Vše je propojeno s elektronickým podpisem.

9. Monumentální posun v chápání

Co to má znamenat? V moderní společnosti už nikdy nebude důležité staré přísloví „co je doma, to se počítá“. Lidé se přestanou omezovat na tradiční chápání vlastnictví, což umožní mnohem propojenější a dynamičtější svět. Svět, kde vlastnit znamená vědět (i když třeba jen 40 znaků dlouhý kód a žádnou informaci tak, jak ji normálně chápeme).

9. 1 Blockchain a vtip nedefinovatelnosti

Kryptografické řešení vůbec neřeší, kdo má nad majetkem fyzickou kontrolu, ale kdo ho dokáže využít. A k tomu nám je dobrý právě elektronický podpis, kterým schopnost využívání vkládáme do znalosti informace, s níž se pracuje o poznání lépe než s fyzickými klíči nebo médii.

Problém teorie vlastnictví kryptografie totiž obešla a předělala ho na jakousi teorii schopnosti využití založenou na znalosti informací, která je jeho vrcholným vyjádřením. Bylo tohle možné v pravěku? Minimálně a primitivně, ale ano. Vždycky to bylo možné.

9. 2 Role násilí v problematice vlastnictví

U klasického arbitrárního pojetí bylo třeba rozhodce – třetí strany – a spousty násilí od autority. Proč? Protože autorita většinou napravovala důsledky protiprávního jednání. Někdo nedodal zboží, jiný zase nedodržel nájemní smlouvu atd.

V případě kryptografického řešení není třeba nic napravovat, protože k „protiprávnímu“ jednání jednoduše nemůže dojít, a proto přímo odstraňuje velkou dávku násilí, která byla až doteď k vymáhání potřeba.

Příklad? Půjčka. Zástava? Přístupový kód k vašemu automobilu. Smlouva je programátorem sepsaný skript. Pokud nesplatíte částky tak, jak jste elektronicky podepsali, pak kód nemilosrdně propadne věřiteli.

9. 2. 1 Prevence versus léčba ve věcech práva

Co je filosoficky těžší? Napravit neoprávněné, nebo nedopustit neoprávněné? Všimněte si, že chytré smlouvy vůbec nepřipouští, aby k něčemu neoprávněnému došlo. Prevence je mnohem lepší než léčba.

9. 2. 2 Nezávislost bezpečnosti

Sice můžete zabránit zloději, aby s autem odjel, ale to ho nezastaví, aby vám ho nerozmlátil. Zloděj totiž ne vždycky disponuje ekonomickou motivací, a ne vždy mu záleží na výnosnosti jeho krádeže.

Chytré smlouvy nezabrání nelegálnímu obchodu s kradenými auty.

Také rozhodně neplatí, že by měl mít každý majetek samoznehodnotící mechanismus. Pro váš klid si představte bezpečnostní síť ocelových garáží na kód. Ověření softwaru garáže před hrozbou backdooru atd. proběhne vnořenými chytrými smlouvami. Normálně byste přece Vaše Lamborghini taky nenechali přes týden jen tak na ulici.

V tomto ohledu extrémně cenných věcí chytré smlouvy počítají s trochou účasti a zodpovědnosti z vaší strany – alarm, bezpečnostní služba atd. Přitom všechny tyto věci kolem můžete ověřovat stejně jako platbu v kryptoměně. Už se vám v hlavě rodí smart svět? ?

9. 3 Smlouva a důvěra

Věříte v matematiku (jak? Detailní informace zde). Žádná další důvěra není vyžadována.

9. 4 Odhalené heslo

Kdokoliv může jakýkoliv kód prolomit a podaří-li se mu to, nic podle filosofie chytrých smluv neporušuje, a navíc ani nevykonal žádné viditelné násilí. Pouze se stal dalším vlastníkem informace. V tomto světle se ochrana duševního vlastnictví typu „já to hodím na internet, kde na to může kdokoliv zaútočit, a řeknu, že to nikdo nesmí šířit bez zaplacení“ směšná – o to více, je-li vymáhána soudem.

Naneštěstí, zatím nejsme schopni se smířit s faktem, že když někdo naše heslo odhalí útokem hrubou silou nebo čistě náhodou, tak je všechno v pořádku. Přitom preventivní bránění v takovém útoku by nutně znamenalo omezení svobody (příklad cenzura internetu).

10. Závěr

10. 1 Shrnutí

 1. Vlastnit znamená vědět.
 2. Vědět znamená schopnost využít.
 3. Ověření prakticky čehokoliv je skrze znalost informace.
 4. Chytrý majetek je nekonečně likvidní.
 5. Blockchain umí bezpečně „přesouvat zámky“.
 6. Blockchain zaručuje, že jedna strana vidí to samé, co strana druhá (zjednodušeně).
 7. Chytré smlouvy operují s kapitálem, protože v této oblasti jsou definovatelné a konkrétní.
 8. Chytré smlouvy nevyžadují k vymáhání žádné násilí ani třetí stranu.
 9. Chytré smlouvy vůbec nepřipouští, aby k něčemu „neoprávněnému“ došlo.

10. 2 Na shledanou!

Jedině fantazie je naší největší překážkou. Ať žije blockchain!

Zdroj: https://www.bbva.com/en/bbva-indra-deliver-worlds-first-blockchain-supported-corporate-loan/
Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..