Peníze jsou od toho, aby s nimi lidé platili. Bitcoin také

Bitcoin úspěšně atakuje hranici 5500 dolarů za kus a nálada na trzích je značně pozitivní. K drastickému zvýšení ceny ze 4102 dolarů na prvního apríla možná dopomohl žert. Každopádně, je nejlepší čas si připomenout, že Bitcoin tu není od toho, aby ho lidé drželi ve svých peněženkách až do bezvědomí. Na názorném příkladu si ukážeme, proč.

Těžař zlata

Cena zlata stabilně stoupá, protože ubývá. A tak si investoři řeknou, aha, no tak ho nakoupíme co nejvíc a co nejdřív, abychom ho drželi extrémně dlouho a jednou vydělali, ne? Samou myšlenku mají, dejme tomu, úplně všichni investoři do zlata. Začnou ho tedy skupovat obrovská kvanta, cena krátkodobě stoupne (ani nemusí). Dále však zlato nikomu neprodají dalších 50 let. Co by se stalo, kdyby nešlo jen o fiktivní pohádku?

Máme dvě strany. Lidé, co kupují a lidé, co prodávají – těžaři. Nákupčí vše vybrakují a aktivum drží. Obchod se zlatem začne stagnovat, tzn. množství obchodovaného zlata poklesne na minimum. Všichni jsou silní držáci. Všichni drží, nikdo neprodává – v čem je problém? Pokud nikdo neprodává, tak nejsou lidi, co by oceňovali cenu zlata a za ní pak zlato pořizovali.

Zlato začne být „uměle“ drahé (uměle píšu do uvozovek, protože jeho nedostatek zapříčinili držáci těžaři, kteří ho nechtějí prodávat). Bude kupovat pekelně málo lidí. Zobchodované částky klesnou na minimum. Proč je to nepříznivé?

Těžař bitcoinu

Obchodování se zastaví vlivem příliš vysokých cen, které není nikdo ochoten přijmout. Jestliže to samé simultánně provedeme s Bitcoinem, co se stane? Jen si to představte – těžaři drží své Bitcoiny, na které si vlivem příliš vysoké ceny nesáhnou další lidé, kteří by mohli tuto kryptoměnu používat.

Následuje řetězový efekt. Měna se drží. Obchodování neprobíhá často, Bitcoinmaty nejsou využívány (nejsou už potřeba). Jestliže obchodování neprobíhá příliš často, pak Bitcoiny pravděpodobně bude využívat méně lidí, což jde proti jejich původnímu účelu. Bitcoin už nebude něco, za co si můžete jít nakoupit.

Pralesnička

Méně podpory ze strany trhů a nákupních center sníží praktičnost. Bitcoin bude pouze dlouhodobé pomalé aktivum. Pokud by s ním platilo ještě méně lidí, cena už může tvrdě přistát na zemi – čím více lidí uznává hodnotu určité věci (Bitcoinu), tím lépe. Ale proč? Proč je dobré, aby právě k tomuto jevu, totiž stagnaci ceny vlivem kumulování, u kryptoměn nedocházelo? Dostáváme se k jádru věci.

Pokud mám velké bohatství v modrých kamenech, ale modré kameny má ráda jen nějaká zakletá pralesnička v zámku uprostřed džungle, pak si za něj asi moc nepořídím. Čím více se krypto uznává a obchoduje, pro tolik více lidí má moje „bohatství“ hodnotu, a lze tedy očekávat, že jeho cena bude i vyšší. Podíváme-li se na věc z letadla, zjistíme, že je to paradoxní. Čím více lidí obchoduje Bitcoin, tím vyšší je pokrytí, tím více lidí uznává jeho hodnotu, a tím „cennější“ pro mě potom je. Zvyšující se cena sice nabádá ke kumulaci, ale zjevně se ocitáme ve schizofrenní situaci.

Shrnutí

Proto držení ničemu nepřispívá, i když vás z krátkodobého hlediska může udělat bohatými. Vidíte, že jde o citlivé váhy – hele, budeme teď držet, jo? A pak naráz prodáme! Pumpneme to! Ne. To nefunguje – jak víte, že už nedošlo k překročení určitého bodu a že cena nespadne kvůli nižšímu používání? Všechno se navzájem vyrovnává, takže strategie drž, drž, drž, pořád drž až do bezvědomí nefunguje a kryptoměny proto nezávisí na dobré vůli investorů, jestli je chtějí dlouhodobým držením zničit a vydělat, či nikoliv.

Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..