Jak zabránit neautorizované osobě vkládat recenze [aktualizováno]

Alžběta si otevřela kosmetický salón a prodává vlastní značku make-upu. Jeden spamer, Lo, ji ale neustále obtěžuje. Vkládá na internetový obchod negativní hodnocení z mnoha účtů, i když si nic nekoupil a neměl by mít právo recenzi vůbec psát. Co bude Alžběta dělat?

Zdroj: www.itswit.com

Použije kryptografii, digitální certifikát a blockchain. Jakmile Alžběta prodá zboží, systém jejího e-shopu přiřadí platební adrese zákazníka právo na vložení recenze ve formě metadat na adresu produktu skrze tzv. chytrou smlouvu.

Co to znamená? Chytrá smlouva je potvrzována, stejně jako peněžní zůstatky na kryptoměnových adresách, celou sítí, takže ji nelze zfalšovat (podepsat se za někoho jiného) nebo její podobu v průběhu trvání změnit. Smlouva pro recenzi vypadá následovně.

Průběh

  1. Uživatel ani prodávající při tomto procesu nesdílí žádná soukromá data.
  2. Aby nedošlo k jakékoliv manipulaci takových nesmyslů jako ověřovací kódy apod., je pro vložení recenze použita stejná adresa, kterou zákazník využil k platbě za zboží. Vstup smlouvy tedy tvoří dvě adresy a smlouva je elektronicky podepsána už v okamžiku nákupu (s časovým limitem nastaveným timestampingem celé sítě). To znamená, že zboží nemůže ohodnotit někdo, kdo si ho nekoupil, resp. je to kryptograficky podložené.
  3. S tím se předpokládá, že zákazník zaplatí kryptoměnou, jinak by systém ztratil podstatnou část své bezpečnosti.
  4. Smlouva představuje podepsanou transakci, jejíž transakční poplatky zajišťuje prodejce. Ve chvíli podpisu, kdy zákazník zboží kupuje, zároveň získává možnost hodnocení.
  5. Hodnocení proběhne odesláním malé částky na adresu smlouvy. Tato malá částka obsahuje metadata s uživatelskou recenzí (tzn. tyto digitální mince jsou obarvené). A proč vůbec musí být? Protože je nejsnadnější integrovat takové systémy od již zavedených blockchainů, které potvrzuje co možná nejvyšší množství nezávislých a decentralizovaných uzlů, a tím jsou zatím pouze kryptoměny.
  6. Protože jde o decentralizovanou a všemi účastníky vymáhanou smlouvu se zaručenou nezměnitelností (předpokládá se, že rozumíte blockchainu a public ledgeru), zákazník má jistotu, že mu pošle transakční poplatek nazpět z kapsy prodávajícího.
  7. Každý uživatel může pomocí blockchain prohlížeče vidět recenze v podobě historie „plateb“ na adresu produktu. To zajišťuje např. plugin přímo na stránkách obchodu.
  8. Zákazník nemusí nic – jen zaplatit. Aplikace, pluginy a skripty mu výrazně ulehčí vše, co mohlo znít složitě. On potřebuje jen svůj soukromý klíč od adresy, z níž platil.

Projekt Lina

Za zmínku stojí švýcarský koncept Lina. Tento blockchainový projekt si dává za cíl stát se první decentralizovanou, „tokenizovanou” hodnotící platformou. Systém je založený na praktických aplikací od potravin, až po digitální média. Hlavní vizí je vyčistit svět recenzí od placených hodnocení, či hodnocení vlastních zaměstnanců. Ukazuje se, že čtenářů je mnohem více něž samotných recenzí a tak je potřeba zvýšit jejich počet. Jako platforma uživatelských recenzí je Lina.review první tržní nabídkou svého druhu.

Tento odstavec kompletně odcitován z: https://investree.cz/alternativni-vyuziti-blockchainu/#Ms4F0DRAHHrFAF07.99

Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..