Řád, decentralizace a bitcoin

Pouštím se na velmi tenký led politiky, sociálních věd a ekonomie. Ale to je jedno, protože teď spojíme lidskou touhu po řádu s decentralizací a lehce navážeme na předchozí článek o knize Mastering Bitcoin.

Zdroj: AltNews.nu

Obsah

 • Výlet strojem času do dob minulých
 • Společnost bez vlády
  • Chytrý kontrakt
  • Automatika
 • Hřebíček na hlavičku
 • Smlouva vždy nějakým způsobem spřažená s penězi? Proč?
  • „To není etické.“
  • Revoluce likvidity verze nekonečno
  • Policie
 • Vývoj, vývoj, vývoj
 • Závěr

Lidé milují pořádek a veškeré jejich činnosti od stavění domu až po kultivování krajiny k němu směřují. Divoký prales je fajn, ale rýžové terasy v monzunové Asii jsou ještě uspokojivější a geometričtější. Dan Brown dokonce vyslovil myšlenku, že člověk dělá ze světa čím dál dokonalejší řád, ať už srovnává rohy knih na stole do pravého úhlu nebo buduje několikapatrovou vilu. Co víc, míra neuspořádanosti na naší planetě dlouhodobě klesá. Je proto pochopitelné, že se lidé pokusili řád aplikovat i na systém řízení společnosti.

Výlet strojem času do dob minulých

Založili státy. Ale pořád byly rozbroje. Diktátor nebyl dost dobrý, tak ho lidé omezili ústavou. Parlament ale nikdo nekontroloval a mohl zase měnit ústavu. Proto přišli občané a vyžádali si další úřednickou vrstvu pro kontrolu, čímž problém úplně nevyřešili – na vrcholku vždycky zůstali státníci, které už dál nikdo nekontroloval. Člověk z toho byl tumpachový. Tak jak? Uděláme hlasování! To už je lepší.

Ale většina má nepřítele v podobě menšiny, zase problém. Co budeme dělat? Ne všichni lidé rozumí např. válčení, tak proč by měli spolurozhodovat o vyhlášení války? Hlasování je nešikovné. Musíme dát menšinám nějaká práva. Dobře, ale která? No, budeme se chvíli hádat a ono z toho něco vypadne. Ok, máme to.

Ale jsme příliš tolerantní. Menšina diktuje podmínky a zatahuje nám sem svou kulturu. Co teď? Nemůžou všichni rozhodovat o všem hlasováním – je to neoperativní a nedynamické. Jak udělat, aby na konci rozhodovalo méně lidí, ale přesto byla politika svobodná? No jasně! Lidi si do státu zvolí své zástupce.

Současnost, rok 2019. Ale oni si dělají co chtějí, když to křeslo dostanou! Člověku, ptám se tě naposled: co budeme dělat? Jak efektivně řídit společnost a jak to souvisí s bitcoinem? Nalinkovat hospodářství, aby nebyl bordel, to taky nefunguje. No snad abychom pro každý případ vymýšleli zvláštní zákony! Devadesátka mimo obec, ale tamtěm se to nelíbí a těmhle jo – říkám proto specializované zákony!

Ne, člověku. Vrať se o 3276 let zpátky a zamysli se. I když stačí jen o 49 let – uvidíš spokojené úředníky, jak vyplňují protokoly centrálního plánování. Všechno má své místo, žádný bordel. Jedno auto, jeden druh džusu, tři varianty bot, dvě varianty kartáčků, čtyři typy vložek. Dobře se to počítá – ne jako dnešní chaos. Společnost je tak krásně spořádaná, ale něco tu chybí. Už to mám! Svoboda. A systém uspokojujícího řádu padá.

Společnost bez vlády

Toužíme po efektivitě, ale občané se hádají. Vláda nemůže vyhovět všem, takže se dá předpokládat, že pokud nenastane změna, budou se o politiku hádat navěky věků. Peníze nepadají z nebe, důchodový systém je letadlová hra a dotace jsou alokované. Napadá mě hříšná myšlenka – nevytvoří se ve společnosti řád sám a bez toho, aniž by ho někdo, byť uvědoměle a kvůli své přirozené touze po uspořádanosti, ale dodatečně, zakládal? Vymáhal? Kontroloval?

Nejde vytvořit s pomocí blockchainové technologie ultramoderní společnost, která bude paradoxně bez jakékoliv vlády a řízení? „Ale pak stačí, aby to někdo hacknul.“ – což bude mnohem těžší, než páchat trestnou činnost v dnešní době? Jestliže blockchain ztíží zločincům páchat zlo víc než dnešní vládní systém policie a soudnictví, pak je možnost hackerského útoku přijatelnou daní. Logicky – pokud mám věc, která nefunguje vždycky, ale funguje lépe než ta dosavadní, tak na ní upgraduju.

Chytrý kontrakt

Abych vysvětlil, jak myslím „blockchain ztíží zločincům páchat zlo“ – blockchain totiž umožňuje chytré smlouvy, uzavíratelné bez jakékoliv třetí strany. Bez státu, bez soukromého soudu atd. Kdo bitcoinu rozumí méně, pro něj je určen související článek dole. Téma chytrých smluv jsem na Splinteru ještě nerozebíral, ale mám rozepsaný dvanáctistránkový step-by-step. Zatím předpokládám, že něco víte a že rozumíte bitcoinu.

Chytrá smlouva funguje jako potvrzování plateb v bitcoinu – vidí ji všichni v síti a zapíší si to, proto je extrémně obtížné změnit jejich historii – teoreticky byste museli napadnout až úplně všechny počítače, kde běží bitcoin full node klient. Znění chytré smlouvy vidí všichni. Když ji propojíme s ekonomickým prvkem, tak v případě nedodržení matematicky daných podmínek si právo vymůže zcela nezávisle na smluvních stranách.

Systém chytrých kontraktů není „děrovaný“, takže žádná autorita se svrchovanou mocí (vláda) nemůže přijít a zrušit smlouvu, což extrémním způsobem zvyšuje její důvěryhodnost. Dám primitivní příklad. Sbírám peníze na vydání knihy. Jsou moje ale až tehdy, kdy vyberu 100 a více procent. Aby mi lidé věřili, napíšu do transakce podmínky. Pokud nedosáhnu do 45 dní 100 % stanovené částky, peníze (BTC) se odešlou zpět na adresy přispěvatelů. Když se pokusím vybrat prostředky dřív, všichni v síti uvidí, že porušuju smlouvu, a můj výběr nezapíšou do platných transakcí. Crowdfunding.

Záleží jen na šikovnosti programátorů, jak dobře se jim podaří matematicky implementovat i složitější úlohy, jako např. dědičné právo nebo třeba společenskou smlouvu.

Hřebíček na hlavičku

What’s the point? Kryptoměny jsou dlouhou nezměnitelnou historií transakcí, zvanou blockchain, a peníze používají téměř všichni lidé na planetě. Když lidé ve velkém budou smlouvy integrovat jako data, spřažená s digitálními mincemi, uvidí je tolik validátorů, že podvod bude doslova nemožný.

Je pravda, že v tu chvíli do blochainu vložíme tolik důvěry, že se stane něčím tak rutinním, jako odpolední checkování Facebooku nebo politických novinek. Permanentní mainstream. Naše obchody a práva (a vlastně skoro celý život) budou vedeny digitálně, takže nás bude logicky zajímat každá změna.

Doslova, nebudeme věřit ve třetí stranu, ale v sebe. Žádný člověk na zemi zároveň nedokáže tuto síť zničit, poškodit, znedúvěryhodnit nebo kontrolovat, protože decentralizace je důsledkem osobních zájmů každého uživatele kryptoměny.

Takže, představme si budoucnost. Vše je vázané na chytré smlouvy a blockchain. Co kdybychom majetek evidovali v blockchainu a každý by okamžitě viděl, kdo je zloděj? Nebylo by třeba policie. Spory ve firmách by nahradil fenomén DAO – decentralizované autonomní organizace. Akcie ve formě kryptografických tokenů. Kontrakt, jako třeba změna výrobní kapacity, by pak schvalovali držitelé akcií a celý systém smlouvy by byl napojený na zaměstnance, databázi pozemků, konkurenční trh a hlavně další chytré smlouvy.

Dokážete si to představit? Svět, kde je všechno chytrá smlouva? Akcionáři odhlasují zvýšení produkce aut. Jejich důvěryhodný kontrakt spustí a podepíše další navazující smlouvy, které by se bez jejich kryptohlasu neaktivovaly. Firma si „úplně sama“ obstará více materiálu, pozmění pracovní doby, změní dodavatele atd. Bez úředníků a papírování. Digitálně odhlasovaná a podepsaná smlouva je tak nesporně mobilnější než smlouva klasická a má mnohem lepší možnosti vymáhání.

Automatika

Základní podmínka v podobných programech, třeba pro autonomní robotickou jednotku v továrně, zní: jestliže obdržíš barevnou minci (rozumíte bitcoinu a víte, že jde o klasickou minci se speciálními daty uloženými navíc, které ji barví), udělej/ zapni/pošli tohle a zprávu o svém kroku pro jistotu zapiš do blockchainu také, kdyby tě někdo hacknul. Kvůli fenoménu proof of work nejde takový stroj obalamutit falešnou mincí (takto lze kryptograficky pojistit autonomní vozidla pro rozvoz pizzy nebo plně automatický eshop).

Smlouva vždy nějakým způsobem spřažená s penězi? Proč?

Ale proč to souvisí s penězi? S kryptoměnou? Jednak proto, že peníze používá neskutečné množství lidí, a jednak proto, že ekonomie je vlastně vědou o lidském jednání. Trh, nabídka a poptávka. Lidské jednání je založeno na volbě a ekonomie je v základu vědou o efektivní volbě. Peníze jsou jen jedním dílem skládačky lidského jednání, ve kterém někteří lidé vidí pouze humusnou komerci a bankovky. Nejde o peníze, jde o volbu.

Peněžní pojistky, poplatky, pokuty, zástavy, produkty. Ekonomie je nevyhnutelná a všudypřítomná, proto se dnes první chytré smlouvy v síti Etherea vymáhají na peněžní bázi. Do budoucna bude každá část majetku mít svou digitální mámu. Ano, čtete správně – digitální mámu.

„To není etické.“

„Nezaplatíš? Nic nebude.“ Příšerná, netolerantní a nesolidární arogantní společnost? Nikoliv. Spíš plně transparentní společnost bez přerozdělování peněz vládou a všech jejích sociálních letadlových her.

Revoluce likvidity verze nekonečno

Bitcoin umožnil na dálku odesílat a přijímat libovolně hodnotný majetek ve formě digitálních mincí za dobu, úměrnou rychlosti internetu. Musíme ale navždy posílat majetek jen peněžní formou bitcoinů? Formou mince o důkazu práce, na němž je založena její hodnota? Ovšemže ne. Revoluce likvidity verze nekonečno je likvidita vlastnictví jako takového.

Chytrý majetek. Kryptografický domovní zámek a adresa domu v katastrálním blockchainu. Třeba. Pouze jeden správný soukromý klíč. Už nikdy nebude třeba mít ke svým věcem fyzickou vazbu. Můžu vlastnit opuštěný automobil na Floridě a nikdo s ním vživotě neodjede. To je síla kryptografie. Můžu ho někomu prodat tak, že mu pošlu digitální minci, která vůz zastupuje. Nikdo z nás nemusí hnout zadkem a přesto dojde k efektivnímu a nefalšovanému převodu vlastnictví. Filosoficky vzato nebude třeba řešit, kdy to je moje, a kdy už ne. Buď mám soukromý klíč, nebo ne.

Policie

Obsloužíte člověka, o kterém si můžete v blockchainu ověřit, že krade a že auto, v němž přijel, mu nepatří? Necháte ho zaparkovat na svém placeném parkovišti? Pronajmete mu barák? Krádež je vnímána negativně, takže pravděpodobně ne. Navíc jste v nebezpečí, že okrade i vás. Když zapomeneme na mnohonásobně lepší vystopovatelnost chytrého majetku a fyzické překážky i zámky, tak vám auto chrání fakt, že od něj jednoduše nemá privátní klíč, díky němuž je používání auta nesmírně nepohodlné. Představte si soukromou část silnice, kde v rámci požadavku ze strany ostatních řidičů není umožněn průjezd ukradených vozidel.

Vývoj, vývoj, vývoj

Možná anarchie soft version, možná budoucnost. Už chápete kryptografii jako nástroj důvěry?

Blockchain vám řekne, jak se věci mají. Můžou v něm být uložena libovolná data nebo může fungovat jako virtuální stroj pro vymáhání smluv. Nejdůležitější je však jeho nezměnitelnost. Nešikovná a nedynamická třetí strana bude vyřazena ne proto, že neuznáváme autority, ale proto, že je to efektivnější. Normálně byste se museli spoléhat na právníka, vládu, druhou smluvní stranu, podpisy, pravost dokumentů, exekutora atd.

Závěr

Je to paradox. Lidskou aktivitu určuje trh – nabídka a poptávka. Trh nalézá rovnováhu právě tehdy, kdy není kontrolován nebo omezován, a to z jakéhokoliv důvodu. Stačí se podívat na obchod s drogami – čím tvrdší tresty a restrikce vláda uděluje, tím vyšší je riziko a tím vyšší je odměna za jeho prodej i ekonomická motivace. Restrikce nelegální obchod živí jako americká prohibice v letech 1914-1933. Čím vyšší daně, tím vyšší motivace ji neplatit a dát si na daňovém podvodu záležet atd.

Nabídka určuje poptávku za všech okolností.

Když je poptávka po špatném, prodává se to špatné. Proto je docela na místě myslet si, že bez zásahů bude společnost efektivní, dobrovolná a koherentní jako mraveniště, zmíněné v předchozím článku.

Kdybychom vizualizovali veškeré lidské skupiny na zemi a zabarvili jejich části podle míry násilného ovlivňování síly nabídky a poptávky do ruda, zjistili bychom, že v místech trhlin od úřadů a ministerstev plápolají plameny. Tím bych článek uzavřel. Téma chytrých smluv, tokenizace, využití kryptografie pro AI a autonomní decentralizovanou společností budu detailně rozebírat v seriálu Řekněte mi, jak funguje bitoin. Chci, aby sílu bitcoinu pochopili i menší odborníci, než jste vy, a proto proberu zde načatá témata až do morku kosti.

Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..