Velký bratr Švédsko

Švédsko to s penězi umí. Dokonce je zde nejvyšší míra bezhotovostních plateb v Evropě. A za dva roky by měla být téměř stoprocentní. Proč je to hodně zlé?

Tento článek je vhodnější pro čtenáře, co si rozumí s pojmy kryptoměnablockchain bitcoin network a chápe význam decentralizace. Čtení nedoporučuji vášnivým zastáncům státních regulačních orgií.

Bezhotovostní revoluce

Švédsko chce sice zavést kryptoměnu místo své klasické státní fiat měny, ale účel, k jakému to má použít, je více než naprosto šílený.

Bitcoin je postavený na technologii blockchainu. Blockchain je postavený na decentralizaci držení digitálních mincí, kdy (téměř) každý uživatelský bod (uzel, node) v bitcoinové síti má kompletní historii všech transakcí, takže měna jako samotná není nikde a vlastně všude. Nelze ji proto centrálně kontrolovat, jako to např. dělá náš stát, když vydá nový zákon.

A Švédsko už v roce 2010 prohlásilo hotovost za nástroj zločinců, protože je anonymní, a už pár let mluví o plném nahrazení vlastní kryptoměnou. Je jasné, že i když mluví o blockchainu, bude vyžadovat nad měnou kontrolu, což znamená centralizaci a ztrátu původní pointy kryptoměn.

Víte, co to znamená? Švédsko se snaží lidem vštípit, že potřebují jeho autoritativní regulace, aby byli „chráněni“. Regulátoři, jako Mikael Sjöberg, se ohání velkými čísly kriminality provedené skrze hotovost. Kdo nemá co skrývat, nemá se čeho bát, ne?

To je i není pravda. Kryptoměna do rukou státu nepatří, a navíc v jeho podání není decentralizovaná. Srovnal bych to s EET verze 100 000 – státu neunikne nic, ani papírek. To je sice super, ale co mi zaručí – když má stát neomezenou účinnost – že se k vládě nedostanou zlí lidé, kteří vás stisknutím jednoho tlačítka, s množstvím informací, které mají, jednoduše nezruinují?

Ztráta soukromí

Tady nejde jenom o peníze, ale o osobní data. Právě o anonymitu. Ví o vás nějaká firma nebo člověk skoro všechno? Asi ne. Když ale všechny tyhle data, včetně peněz, roku narození, bydliště, bude vědět jeden gigant – náš stát – je to nebezpečné, i kdyby jednal naprosto morálně.

Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby někdo napadl samotné řízení státu, který by o nás měl většinu informací včetně plné kontroly nad našimi finančními prostředky? Stát musí mít řízení, je tedy sám o sobě centralizovaný. A centrum musí být logicky menší, než zbytek (občané). Tedy nejzranitelnější. Ale to je přece nešikovné, ne? To budu raději žít bez centralizace svých osobních informací, protože je to bezpečnější.

Představte si pohádku. Jdete světem a potkáváte nové lidi. Některým řeknete, kde bydlíte, a některým řeknete telefon nebo email. Jaká je pravděpodobnost, že se všichni potkají, že budou zlí a že se domluví třeba na ukradení vaší identity nebo na vydírání přes velké množství osobních informací, které společně získali? Celkem mizivá – a rozhodně menší, než ta pravděpodobnost, že někdo napadne řízení státu, které o vás takové množství informací legálně má.

Kontrola peněz státem je šílenost. Kontrola digitálních peněz státem je pak naprostá šílenost, znamenající absolutní ztrátu soukromí, ze které plyne celkem slušně velká hrozba.

Zdroje

Zdroj obrázku: https://news.youradio.cz/tema/palata-nejvice-uprchliku-na-pocet-obyvatel-prijalo-svedsko-vyrovnava-se-s-tim-dodnes-12422

Zdroj dat: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/penize-podporuji-zlocin-svedove-vazne-uvazuji-o-jejich-zakazu.A100609_171614_firmy-trhy_abc

Zdroj dat 2: https://kryptomagazin.cz/svedsko-muze-byt-prvni-zemi-s-vlastni-kryptomenou/

Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..