Stephen King: Carrie

Jako čtenáři milujeme témata a motivy, které jsou na hraně. Na hraně mravnosti a slušnosti, představivosti nebo zákona. Carrie je exemplární příklad. Představte si to největší tabu žen a pak ho spojte s prasácky nehoráznou scénou plnou krve. Na tohle nemá ani Lolita od Nabokova.

Obsah

 1. Téma
 2. Látka
 3. Styl
 4. Postavy
 5. Časoprostor

Téma

Permanentní šikana dokáže utvořit ty největší násilníky v naší společnosti, pokud ani jejich blízcí nejsou schopni jim být nápomocni.

Látka

Dokonalé propojení těch nejhorších okolností – dívenka s podivnými schopnostmi, jejíž matka je posedlá hledáním ďábla a hříchu.

Nejvyšší míra nechutnosti – menstruační krev ve spojení se stvůrou. K tomu požár, spálené mrtvoly, elektrický šok, výbuchy čerpací stanice, …

Po přečtení jeho nejnovější knihy O psaní jsem se dozvěděl, že úryvky z fiktivních knih a novinových článků dal do knihy jenom proto, že byla moc krátká a nechtěli ji vydat.

Styl

Autor k telekinezi přistupuje s vážným, téměř forenzním zájmem. Vyprávění střídají velmi autentické úryvky z novin (Enterprice), časopisů, knih (Jmenuji se Susan Snellová, Exploze stínu – nevím, zda fiktivní) a vyšetřovacích výpovědí svědků – čtivé (nemonotónní) + dokonalá iluze reality. Přístup k příběhu zaujal téměř vědecký. Vysvětluje genetické hledisko telekineze.

Vnitřní hlas nebo proud myšlenek (podvědomí) píše King v závorkách a má pro něj extra řádek. Zdánlivě gramaticky nesrozumitelný sled slov bez interpunkce. Navozují silné pocity, protože nejsou rušeny bordelem správnosti.

Žádné kapitoly – jen tři části – nerozpauzované.

Postavy

 • Carrieta Whiteová (17 let)

Ne úplně hezká, permanentně odstrkovaná a šikanovaná dívka, trpící telekinezí (schopností pomocí vůle pohybovat na dálku předměty).

Za cokoliv hříšného, co provede, se musí už od dětství jít na dlouhé hodiny modlit do odporné komory na zámek, nebo jí matka zbije. V lepším případě začne trestat sebe sama.

 • Margaret Brighemová Whiteová

Matka Carriety Whiteové. Křesťanská náboženská fanatička. Víru bere fundamentálně – nikoli jako celek. Co má v bibli alespoň nepatrně ďábelský kontext, zavrhuje a zakazuje. Carrie málem zabila ještě předtím, než přišla na svět, protože ji pokládala za ďábelský výplod svého cizoložství.

Její matka trpěla telekinezí, ale nic se nestalo.

 • Susan Snellová (17 let) – členka party, s jejímž počínáním nesouhlasí
 • Chris Hangersenová – agresor
 • Billy Nollan – bouchač, mladistvý kriminálník
 • Tommy Ross – společník Carrie na maturitním plesu
 • Rita Desjardinová – učitelka tělocviku, která se snaží Carrie utěšit
 • Pan Grayle – ředitel střední školy

Časoprostor

Americké město Chamberlein ve státě Maine; červen 1979.

Části a děje

Děj není rozdělen na kapitoly – docela nezvyk, i když dílo krátké.

I. Krvavý žert

První paranormální jev se odehrál v Carreiném dětství, když jí byly pouhé tři roky. Z bezmocnosti a strachu z matky, která ji vyhnala od sousedky v oblečení Babylónské kurvy, sešle z nebe kusy ledu a pak kameny.

V sedmnácti letech však její sociální a tělesné opoždění vyvrcholí. Matka jí kvůli náboženství totiž těžce brzdila i v otázkách sexu a menstruace. Při odchodu ze sprch po tělocviku dostane měsíčky a je vystavena potupě a posměchu. Dokonce i samotná učitelka má k ní zprvu odpor a křičí. Carrie ale menstruaci kvůli své pošahané matce (ďáblovo znamení) nezná a myslí si, že vykrvácí k smrti. Vůdce dívek, které na ní začaly poté pokřikovat a házet vložky, Chris Hangersenovou, potrestá ředitel Grayle zákazem maturitního plesu, což jí ještě více dodá na odvaze celý ples poškodit.

II. Maturitní ples

Susan Snellová se jí směje jen kvůli partě – vnitřně s tím nesouhlasí, a proto touží napravit to, k čemu nevinně přispěla. Dohodí Carrie kluka na maturitní ples – Tommyho Rosse. Matka všemu brání, ale neúspěšně (Carrie začíná být nebezpečná).

Bouchač Billy Nolan a jeho holka Chris Hangersenová udělají spolu s partou vyvrhelů ohyzdný žert – závěrečné vyvrcholení potupy a pokoření Carriety Whiteové. Seženou z opuštěné farmy prasečí krev, zmanipulují volby krále a královny plesu a zvrhnou na ně kbelíky s krví. V této póze je i na obálce většiny vydání.

Carrie v slzách prchá ven z tělocvičny, ale pak u ní dojde k duševnímu zlomu. Nechce matce přiznat svou chybu, že na ples neměla jít. Nechce se ZASE úporně modlit a žádat o odpuštění, které ani nechce. Už nikdy. Rozhodne se pomstít. Hladina křivd a posměchu dosáhla kritické úrovně. Nedokáže se ovládnout. Klasický apokalyptický histerák.

Zabouchne všechny dveře tělocvičny. Pustí nouzový hasicí systém. Vytrhne tlusté kabely audiotechniky a nahází je do vody. Jističe drží telekinetickou vůlí, aby se nevyhodily a všechno nezkazily. Tělocvična vzplane. Přilehlá nádrž s palivovým olejem exploduje a od ní chytne celá městská čtvrť.

Carrie pak putuje dál. Všichni, kteří jí spatří, mají náhlé telepatické vnuknutí a vědí, jak se jmenuje a kdo je. Ničí hydranty, aby oheň nemohl nikdo uhasit. Ničí světla a dráty vysokého napětí, které padají na zem a spalují panický dav. Povolí uzávěry čerpací stanice a přijíždějící záchranář pumpu vyhodí do vzduchu nešťastným nedopalkem.

V tuto chvíli je jasně patrný dopad přílišné telekineze na Carriin organismus. Slábne a z úst roní krev.

Matka tuší, co se děje. Schová si do zástěry řeznický nůž. Přišly se navzájem zabít. Když Carrie dojde až k ní a prosí o pomoc a odpuštění, vrazí jí matka nůž do ramene (protože uhne, jinak by ji zabila). Carrie jí zastaví srdce a ona zemře. Prý je to dárek, protože matku osvobodí od přítomnosti, která pro ni byla vždycky temnotou. Teď bude ve svém vysněném nebi.

Jako poslední pomstí motely (matka motely považovala za ďábelské, protože tam lidé spolu spali). Dovrávorá do 5 km vzdáleného Kavalíru, kde je Chris s Billem. Oni ucítí Carrienu přítomnost a zdrhají. Nasednou do auta a Bill chce Carrie přejet, ale díky telekinezi nabourá do stěny motelu a oba zemřou.

Susan mezitím vyběhla ven zjistit, co se děje. Cítí, kde Carrie je, a běží tam. V bezprostřední blízkosti jí myslí plují Carrieniny myšlenky. Mrtvá matka. Dochází k telepatickému propojení. Carrie nechce Susan zabít, protože si v mysli přečetla, že za to nemůže. Carrie umírá na selhání organismu, ale Susan je pořád myslí spojena – zažije její smrt. Potom utíká polem pryč a po stehnech jí stéká menstruační krev.

III. Trosky

Shrnují celkové škody a duchovní destrukci města. Také popisují další semeno zla – neteř Sandry Jenksové. Také trpí telekinezí. „Vsadím se, že se jednou prosadí po celém světě.“

Závěr

King zazářil absolutně nevšedním tématem. Stylem mi dokumentace připomíná Válku s mloky.

Zdroj obrázku: https://premierfilmek.blog.hu/tags/Carrie

Sdílet příspěvek

1 komentář u „Stephen King: Carrie“

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..