Limitless – film, co nejede podle vzorce

Film o fetu, který přepsal tradiční schéma příběhu o závislákovi, protože se mu vysmál, a ještě okořeněný prvky sci-fi.

Příběh

Hlavní hrdina Nolan je na dně. V životě, s holkou i v práci. Pokouší se být spisovatelem, ale všechny jeho nápady zůstávají pouze v jeho hlavě. Není proto divu, že když mu kamarád v kavárně nabídne drogu, která všechno spraví, tak přijme.

Rázem je z něj jiný člověk a všechny jeho schopnosti jsou znásobené. Známý motiv využití mozku na 100 %. Cvičí, učí se, čte jak blázen, z okolí vnímá maximum informací. Obchoduje na burze. Píše veleúspěšný román. Udělá dojem na holku. Žije život, který vždycky chtěl žít. Je „všemocný“.

Spěchá za kamarádem pro další prášky, ale toho někdo zabil. Zloděj však nenašel, co hledal. Nolan najde rovnou celý balíček s těmi prášky a utíká pryč. Je na nich závislých totiž více lidí, než jen on.

Všechno šlape, dokud mu nedojde zázračný průhledný prášek.Je z něj troska. Zvrací, motá se mu hlava a jestli nesežene další pilulku, tak zemře.

Hodnocení

Dvě třetiny filmu z hlediska obsahu absolutně neoriginální (vzal si drogu, zjistil její výhody, stal se závislým, někdo po něm začal jít). Klasická průpovídka jeho holky „vždyť to nejsi ty“ dojem ještě posiluje.

Zbylá třetina to ale přepsala a v podstatě si z otřepaných motivů udělala srandu – „ten špatný“ vyhrál, nezničil svět a ještě se vysmál svému největšímu nepříteli.

Styl

Unikátní příběh formou vyprávění hlavního hrdiny, který je sice nepříkladný, ale jeho myšlenky dávají celkem smysl. Droga mu změnila pohled na život k lepšímu – chce jí víc. Když mu dojde, je jeho skvělý nový život ohrožen, a tak udělá všechno proto, aby ji získal.

Závěr

Kdo viděl Lucy (2014), tak tohle je jeho méně graficky agresivní předchůdce. U obou je hlavní motiv využití mozku na 100 %, Limitless ho ale uchopil jinak.

Obrázek pochází z České filmové databáze.

Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..