Dan Brown: Šifra mistra Leonarda – žena nástroj ďábla

Proč je žena nástroj ďábla? Proč církev ženu démonizuje? Kdo z nás si alespoň jednou položil tuto otázku, tak toho by určitě zajímalo, jak k tomu došlo.

Tahle knížka je skoro pokroková. Věc, kterou považujete za danou, tak úplně rozbourá a zpochybní. Hlavní myšlenka, na kterou sice autor nepřišel, ale kterou mistrně podal, je nejlepší zprávou, o které romanopisci jen snili.

Téma

Vytěsnění ženy ze společnosti. Tento román se inspiruje skutečnými událostmi ze života Ježíše Krista. Člověk žije v nějaké společnosti, která je sice ateistická, ale stejně má kořeny ve křesťanství, a najednou se dozví tohle. Kdysi se uctívala žena jako jediné možné spojení s bohem, což zásadně nevyhovovalo církvi, která tím ztrácela moc. A tak ženu jednoduše démonizovala. Příčina všech smíšených pocitů, hovoří-li se o sexu, plyne právě odtud. Bohužel ta démonizace vydržela až dodnes. Pohádka o prvotním hříchu měla nedozírné následky, přitom se jedná o holý výmysl. Vladaři totiž použili Ježíše, aby na něj navlékli pohádky, jak se jim právě hodilo.

Další zajímavou věcí je vývoj Bible. Její příběhy, které jsou dnes uctívány a bezmezně přijímány, mají svůj vývoj, což znamená, že Bible sama není tak posvátnou, jak se může zdát. Její obsah sestává jen ze čtyř (výběr Konstantina Velikého – Bible, jak ji známe dnes) z původních osmdesáti evangelií – to je obrovský zapomenutý obsah! Věřící dnes uctívají jen zlomek! A samozřejmě evangelia nevybíral Bůh ani Ježíš, ale lidé podle toho, jak se jim to hodilo. Třeba Máří Magdalena kazila Ježíšovo božství, a tak jí odstranili.

Zkrátka „Bible nám nepřišla faxem z nebe“. A je plná metafor, směřujících i přes veškeré snahy církve stejně k posvátné ženě. Román Šifra mistra Leonarda je o hledání důkazu o existenci Máří Magdaleny, která by vyvrátila dosavadní víru a zničila církev, čímž by navrátila uctívání posvátné ženy.

Brown nás doslova ozařuje historickými znalostmi, které se mu výborně hodí do zápletky a které popularizuje. A pak používá svou klasiku – šifry, tajemství, sekty, honičky, střelbu, ultramoderní prostředí a velkolepý námět.

Děj

Ve francouzském muzeu v Louvru dojde k vraždě posledního strážce tajemství Svatého grálu (Svatý grál je souhrn písemných a fyzických důkazů o existenci Ježíšovy ženy Máří Magdaleny – jejich potvrzení by znamenalo, že byl Ježíš smrtelník) Jacquese Sauniera z tajné společnosti Převorství sionského.

Poselství ale předá v podobě zašifrovaných znamení kolem jeho mrtvoly a začíná právě u obrazu Mony Lisy. Jeho vnučka a kryptoložka Sofie Neuveová a symbolog Robert Langdon, s nímž se měl osudné noci sejít se Saunierem, začnou tajemství luštit. Tím ale zvýší podezření kapitána francouzské policie Bezu Facha, který je začne pronásledovat. Jméno Robert Langdon bylo totiž napsané na podlaze vedle mrtvoly, ale policisté ho smyli, aby se případný vrah „prokecl“.

Z Louvru prchají a jeho obvinění se tím potvrzuje. Zanedlouho zjišťují, že Sofiin děda byl strážce grálu a neměl jinou možnost, jak tajemství zachránit. Chtěl to Sofii říct, ale zastihla ho při sexuálním obřadu uctívání posvátné ženy, a už s ním nikdy nepromluvila.

Vrah Silas vyslechl před smrtí strážců lež. Grál není v kostele Sv. Sulpice. Kontaktuje tajemného Učitele.

Z Louvru Sofie odnesla i dokonale skrytý zlatý klíč, který její děda pořád nosil s sebou. Je od depozitáře švýcarské curišské banky. Když rozluští něco jako ID uživatele opět ze znamení kolem Saunierovy mrtvoly, policie je obklíčí. Mám pokračovat?

Spoiler

Ven se propašují díky výřečnosti samotného správce banky uvnitř ocelové dodávky. Řidič se ale nakonec vzbouří a chce zachránit cizí majetek – kryptex s mapou Svatého grálu neboli Základní kámen.

V tuto chvíli běží čtyři dějové linie naráz: Silas, který je stopuje; Bezu Fache, který obvolává Interpol; biskup a nejvyšší představitel ultrakonzervativní křesťanské sekty Opus Dei, pan Manuel Aringarosa, který dělá špinavý obchod, a Langdon se Sofií.

Ti se ukryjí u Langdonova přítele Leigha Teabinga, britského královského historika. Když je Silas a policie objeví, unesou ho a utečou do Británie. Na letišti opět uniknou policii.

Konečně vychází najevo, proč si Sauniere sjednal s Langdonem schůzku – jeho nejnovější rukopis o uctívání Bohyně se trefil do skutečnosti o Převorství.

V kryptexu je ještě jeden – menší, obestřený dalšími hádankami. Teabig je ale zradí – to on byl tím tajemným Učitelem (bordel, co? J). Opus Dei se mělo odtrhnout od Svaté vatikánské stolice (kvůli sebeumrtvování tzv. ostnatým pásem) a když Učitel nabídl Aringarosovi moc a záchranu, kterou by držení grálu znamenalo, nemůže odmítnout. Ve spojení se Silasem pracovali na nalezení grálu, ale Učitel byl podvodník. Dokonce se nechal unést a odvézt svým vlastním sluhou Remym, kterého poté naváděl z kufru auta. Všechno bylo nesmírně zamotané. Učitel Remyho zabil, protože uviděl jeho tvář, a pak navedl Silase do pasti. Nebyl již potřebný.

V chrámu, kde vězí jedna z posledních hádanek, se Teabingova zrada ukáže. Langdon ale drží kryptex a využije jeho touhu po něm. Mrští s ním do vzduchu a Teabing je donucen přestat mířit na Sofii. Kryptex se tříští a Langdon se zmocňuje zbraně. Přichází policie přesně jako na konci akčního filmu – pozdě a čistou náhodou ve chvíli, kdy už je po všem. Neoriginální.

Podle vodítek grál nenajdou, ale Sofie nalezne svou pravou rodinu – přímé potomky Máří Magdaleny u krypty, kde byl grál jednou nakrátko uschován. V závěru knihy směřují všechny hádanky k obrácené pyramidě v parku Louvru, pod níž Langdon grál pravděpodobně objeví (podobné Alchymistovi – na pokladu si seděl celou dobu). Již dříve mnohokrát řešená otázka, zda to má povědět veřejnosti, však zůstává nezodpovězena. Úžas a tajemství kolem grálu totiž působí lépe, než grál samotný, a dává lidem na výběr druhou cestu. Cestu, kde byl Ježíš smrtelný muž.

Obrázek z: knihkupectví Luxor; https://luxor.cz/beletrie/sifra-mistra-leonarda-edice-neoluxor–240278/

Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..